Quantcast
Channel: Įspūdžiai – Makalius.lt
Viewing all 381 articles
Browse latest View live

Makaliaus įspūdžiai iš Šiaurės Kipro: neatrasta egzotika

$
0
0

Tęsiu savo pasakojimą iš kelionės po Stambulą-Šiaurės Kiprą. Prieš tai pasakojau įspūdžius iš Stambulo, kuriuos gali rasti čia.

Iš Stambulo su kelionių organizatoriumi „Bo Tours“ ir „Turkish Airlines“ nuskridome į Šiaurės Kiprą. Kadangi prieš vykdamas nepasidomėjau šia šalimi, nustebau, kai oro uoste teko pildyti duomenis nemokamai vizai gauti. Taip taip, patekau ne į Europos Sąjungai priklausantį Kiprą, o į Šiaurės Kiprą – tai pastebėjau ir gavęs SMS žinutę su gerokai brangesniais skambučių tarifais. Važiuodamas viešbučio link vėlgi nustembu – kelionė trunka keliasdešimt minučių, o aplink vien kalnai, keli alyvuogių medžiai, neapgyvendintos teritorijos, nėra žmonių, autobusų, net mašinų nedaug. Aplink daug nebaigtų statyti namų – pasirodo, daug jų išpirkę rusai. Neabejotinai po keliolikos metų Šiaurės Kipras bus turistų laaabai mėgiama kryptis, o kol kas pasidžiaukime malonia ramybe. Staiga kelią pastoja… asilai! Paskui avių banda. Pradedu nerimauti – kur aš atsidūriau?..

Pasirodo, nors žemėlapyje matome vieną žemės lopinėlį vidury Viduržemio jūros, iš tiesų 1974 m. vykusio karo metu turkai okupavo šiaurinę Kipro dalį  ir sala buvo padalyta  į dvi dalis – graikiškąją ir turkiškąją. Tačiau Šiaurės Kiprą pripažįsta tik patys turkai. Na ir išties, maistas, turkų kalba – viskas primena Turkiją.

Atvykstu į viešbutį „Salamis Bay“, kuris maloniai nustebino jaukiais kambariais, vaizdu į jūrą ir gausiu ir skaniu maisto pasirinkimu. 5 iš 5! Vakare su kompanija einam pasilinksminti į viešbučiui priklausantį naktinį klubą. O šiaurės kipriečiai moka linksmintis! Pirmai dienai pakako įspūdžių, metas atsipūsti.

Ryte susipažįstam su gidu ir suprantu, kad tarp šių, iš pirmo žvilgsnio neapgyvendintų ir apleistų teritorijų yra labai daug istorinių vietų. O paskui, pasirodė, ir nepaprastai gražių ir turistų dar nenumindžiotų. Aplankėme išties daug – Farmagustą, dar kitaip vadinamą miestą vaiduoklį. Tai nedidelis miestelis šalia jūros, žymus savo paplūdimiais ir istorinėmis vietovėmis, pvz., Saliamio griuvėsiai išlikę nuo 11 tūkst. metų prieš Kristų. Neblogai, tiesa? Verta aplankyti ir Kirėnijos pilį – nuo stogo atsiveria įspūdingo grožio miesto panorama, o iš kitos pusės nuostabi Viduržemio jūra. Tačiau smagiausia tieisog pasivaikščioti po miestą atkreipiant dėmesį į įvairias, mūsų šaliai ir kultūrai nebūdingas detales.

Kitą dieną ekskursijas tęsiame, didžiausią įspūdį man padarė Šv. Ilariono pilis kalnuose, Kirėnijoje. Sakoma, ji yra 732 metrų virš jūros lygio. Pati pilis, manoma, pastayta 7-10 amžiuje. Nieko sau paklaida, pagalvojau. Gidas sakė, tikriausiai nuolat buvo pristatoma. Nepatikėsit, bet lipau į aukščiausią pilies tašką! Buvo žiauriai sunku, bet tikrai verta! Kokie nuostabūs vaizdai, negalėjau iš rankų paleisti fotoaparato. Drebančiom kojom nusileidom žemyn. Kartočiau dar!

Vakare organizatoriai kaip visada pasirūpina pramogomis – pilvo šokiai, gyva muzika, diskoteka – viskas kaip priklauso. Su smagių bičiulių kompanija nusprendžiame pratęsti vakarą „Tango to Buddha“ klube (įėjimas 30 lirų + nemokamas gėrimas).

Apie kiekvieną lankytiną objektą tikrai negalėčiau detaliai papasakoti, tačiau tikiuosi bendrą įspūdį susidaryti pavyko. Jei ieškai kitokios, dar neatrastos krypties čia pat, Europoje, nedvejok. Tokių vietų, man regis, ne tiek daug ir belikę. Žmonės labai draugiški, paslaugūs, neįkyrūs, maistas skanus, tiek naktinių, tiek kultūrinių pramogų čia tikrai netrūks, jūra maloniai šilta ir skaisčiai mėlyna. Jei nori keliauti savarankiškai, be automobilio tikrai neišsiversi, o jei nori, kad už tave viskas būtų suplanuota ir viskuo pasirūpinta, kelionių organizatorius „Bo Tours“ tau pasiruošęs padėti.

Rašyk jiems el. paštu booking@botours.eu arba skambink +37069555563


Savarankiška kelionė po mažytę Italijos dalį: Verona–Venecija–Como–Milanas

$
0
0

Pirmoji savarankiškai buvo išbandyta Barselona ir su ja atrastas stebuklingas jausmas, kai niekas nieko nereguliuoja ir esi pats sau vadas. Kadangi sekėsi daugiau nei puikiai, kilo mintis naujam iššūkiui – išbandyti keliavimą tarp miestų traukiniais, nes automobilio nuomai dar nepasiryžau, bet tai tik laiko klausimas. Buon Giorno Italia…

skas prasideda nuo idėjos ir minties – Milanas. Skaniausia kava, tobuliausi ledai, dieviško skonio pica, makaronai… Dovana artimam žmogučiui gražaus jubiliejaus proga. Bet dėliojant mintis ir kapstantis po visagalį internetą nutiko taip, kad Milanas, kaip mažiausiai reikšmingas,  pasiliko paskutinėje vietoje. Bilietus pačiupome prieš porą mėnesių ir po ilgų planavimų (kad būtų kuo mažiau stresiuko ir kuo daugiau žinių) sekmadienį išskridome su „Wizzair“ į Milano Bergamo oro uostą. Beje, „Wizzair“ man taip pat labiau patiko nei „Ryanair“. Kuo? Tiesiog viskuo.

Iš oro uosto iki Bergamo miesto vykome autobusu, o tada traukiniu į Veroną. Bilietus pirkome kasoje, aparatų niuansus paliekant rytojui. Pirmasis stresas ištiko tada, kai niekaip nesupratome, kaip pereiti į reikiamą platformą, kurios niekur nesimatė. Tai buvo pirmas išbandymas, po to viskas sekėsi sklandžiai. Tuo metu buvo jau net nejuokinga, kadangi tai buvo priešpaskutinis traukinys į mūsų reikiamą tašką. Po keleto pakeleivių aiškinimų (pusiau itališkų, pusiau angliškų) pagaliau supratome, kur pasislėpusi ta perėja (pasirodo, aptverta remontuojamoje zonoje). Paskui Brescia miestuke teko pakeisti traukinuką, vėlgi bėgte, nes buvo likusios vos kelios minutės, ir tamsoje susirasti viešbutuką. Pravertė atspaustas google maps kelias į „namus“.  Apsistojome svečių namuose „Magnolija“, vos už 5 minučių nuo pagrindinės stoties. Negalėjome nekrykštauti iš laimės, kai jį pačiupome už palankią kainą paskutinę naktį prieš išvykimą. Tikra tiesa, kad skubėti su nakvyne neverta, paskutinė minutė pasitvirtina. Ryte po sočių pusryčių kulniavome į stotį. „Trenitalia“ traukinių niuansai jau buvo ištyrinėti namie, tad problemų perkant bilietus automatuose nekilo. Viskas paprasta ir aišku.

Venecijoje praleidome visa dieną, ėjome tiesiog kur akys veda. Gerai, kad grįžome su priešpaskutiniu traukiniu, nes paskutinį atšaukė. Ak, tie italai! Turiu pasakyti, kad Venecija, kurią pamatėme tą dieną, gerokai skyrėsi nuo tos, kurią mačiau prieš 12 metų atvykusi kelioms valandoms su turistų grupe. Dabar ji buvo tiesiog užburianti! Gausybė tiltelių, kanalų, vietomis tuščių gatvelių ir mažai turistų, parduotuvėlių, plaukiančių gondolų. Dieviška… Tikrai verta bent kartą gyvenime apsilankyti. Beje, nušokant nuo minties – oras buvo saulėtas visas dienas. (gegužės mėnuo, negalėjo būti kitaip J) Grįžtant į traukinių stotį vakare iš kitos Venecijos pusės buvo ištikęs juoko priepuolis, nes vis ėjome ratais ir niekaip neišėjome iš centro. Aplankėme visas pagrindines vietas ir tas, kurių turistai nežino J Užlipome visur, kur tik galėjome. Eini, stebi, mėgaujiesi ir jautiesi lyg sapne!!!

Kitą dieną mūsų laukė Verona. Tikrai neprieštarausiu tiems, kurie sako, jog joje meilės dvasia plazdena daug labiau nei Paryžiuje. Taip, taip, taip!!! Meilė tvyro ore J Daug nuostabių vietų, vienas radome pagal planą, kitas – netikėtai. Pats smagiausias dalykas tas, kad nereikia niekur skubėti ar vytis gido: eini, mėgaujiesi ir žinai, jog laikas priklauso tau. Arena, Džiuljetos ir Romeo balkonėlis, kur begalės meilės spynelių ir širdelių, Castel San Pietro, pritrenkiantys vaizdai nuo kalno, įspūdingi sodai ir t.t. Galima tik įsivaizduoti, kiek visko apėjome ir pamatėme per 12 valandų. Ir tikrai reikia visos dienos norint pajausti miesto dvasią.

Dar viena naktis. Ryte, paskubinę ir atsiprašę už ankstumą pusryčius ruošiančio vaikinuko, išlekiame į Milaną. Išėję iš pagrindinės, didžiausios Milano traukinių stoties, pasijuntame it Niujorke. Vėlgi milžiniškas kontrastas – didžiulės gatvės, pastatai. Viešbutuke paliekame daiktus (nors mes per anksti ir kambarys dar neparuoštas, šypsena yra visagalė) ir traukiniu riedame į Como miestuką.

Como pakeri ežeru, aplink vien kalnai, dangaus mėlynumo vanduo, prabangios vilos, skraidantys malūnsparniai. Nuostabu!!!! Visą dieną praleidome ten vaikščiodami po senamiestį, ežero pakrante, didesnėmis ir mažesnėmis gatvelėmis, pietaudami aikštėje ir klausydami „O sole Mio“. Tokiomis akimirkomis, atrodo, net širdis verkia iš džiaugsmo, tokia palaima. Pasaulis toks gražus ir toks užburiantis! Tiesa, neveikė Brunate funikulierius. Ne bėda, radome kaip ten užsiropšti. Vakare be kojų grįžtame į Milaną.

Kadangi skrydis buvo vėlai vakare, Milanui turėjome visą dieną. Paprašėme pasaugoti mūsų daiktus iki pavakario (nes išsiregistruoti reikėjo iki 11 val.) – nekilo jokių problemų. Juk rankos gali būti užimtos tik fotoaparatu, nesinori tąsytis daiktų.

Centrinėje aikštėje, prie Duomo katedros, ištinka šokas nuo įkyrių atvykėlių (o gal ir vietinių) su savo pasiūla… Kažkoks siaubas. Skubame daryti nuotraukų, kylame ant stogo – norisi kuo toliau nuo jų pabėgti. Bet Milane nelabai kur pasislėpsi J Duomo pritrenkia savo didingumu, gražiausia katedra iš daugelio matytų. Pritrenkia prabanga ir Emanuelės galerija, taip pat bauginamai žavi koplyčia, dekoruota žmonių kaulais ir t. t. Daug kur keliavome su metro: Sermionės parkas, arka, rūmai.. Spėjome viską, tik neberadome jėgų Ferrarių parduotuvei.

Išvada – maršrutas buvo nerealiai sėkmingas, vaizdingas, ryškus ir skirtingas. Taip pat finansiškai pavykęs. Nes, važinėjant kasdien iš Milano, traukiniai būtų kainavę kur kas daugiau. O mes tris naktis praleidome Veronoje ir vieną Milane.

Kontrastai kasdien gniaužė kvapą. Italija nereali, kerinti!!! Maistas, klimatas, gražūs žmonės, vaizdai, spalvos. Įsimylėjau Italiją ir einu dėl jos iš proto!!! Kelionės man yra viskas, niekas joms neprilygsta. Džiaugiuosi, kai šia liga užkrečiu ir kitus. Keliaukite patys, patirtiems jausmams ir įspūdžiams nėra lygių!!! Išdrįskite, atraskite, pažinkite ir patirkite!!! Tai taip NUOSTABU…

Dėkojame mūsų skaitytojai Vaidai Palčevskienei už įdomų pasakojimą :)

Makaliaus mėgstamiausia Kanarų sala: Gran Kanarija. Viskas apie ją!

$
0
0

Pats nė nedvejodamas dar kartą rinkčiausi atostogas tiek Tenerifėje, tiek Gran Kanarijoje. Šįkart tikiuosi ir tau padėti apsispręsti. Apie nuostabiąją Tenereifę jau rašiau, šįkart noriu supažindinti su mano mylimiausia – Gran Kanarija!

Gran Kanarija – trečioji pagal dydį ir viena populiariausių Kanarų salų. Salos sostinė – Las Palmasas. Gran Kanarija dažnai vadinama Mažuoju Kontinentu – nedidelėje saloje yra visko: smėlio paplūdimių, dykumą primenančios kopos, tropiniai miškų ir pušynų, kalnų ir kanjonų. Gran Kanariją perpus dalija La Kumbre kalnų grandinė, kurios viršūnė Piko de Las Nieves, iškilusi 1949 m virš jūros lygio.

Gran Kanarijos kraštovaizdis labai įvairus: pietinė pakrantė apaugusi kaktusais ir kitais sausumą mėgstančiais augalais, šiaurėje – tropikų augalija, centrinėje plyti senų užgesusių ugnikalnių krateriai ir pušynai, vakarinėje dalyje – uolos ir mažai apgyvendintos teritorijos. Gran Kanariją turistai  mėgsta dėl šviesaus smėlio paplūdimių, vandens sporto bei gausių naktinių pramogų. Tačiau visa tai labiau išvystyta pietinėje salos dalyje, kur ir yra įsikūrę populiariausi salos kurortai. O štai šiaurinė dalis (sostinė Las Palmasas ir Puerto de la Luz) yra labiau orientuota į pramonę. Bet apie viską išsamiau nuo pradžių.

Lankytinos vietos ir renginiai

  • Vienas įspūdingiausių renginių, prilygstantis net Rio de Žaneiro karnavalui – Gran Kanarijos karnavalas, kuris įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip ilgiausiai besitęsiantis karnavalas pasaulyje. Populiariausi karnavaliniai paradai ir konkursai būna sostinėje Las Palmase. Per šventės kulminaciją  pagrindinėje sostinės gatvėje siūloma įvairių egzotiškų gardumynų.
  • Salos sostinė Las Palmasas yra kartu ir didžiausias Kanarų salų miestas, pramonės centras ir uostas. Miestas išties gražus: klaidus senamiestis, įspūdinga katedra, įdomūs architektūriniai statiniai. Las Palmasas – tvarkingas ir gyvybingas miestas, jame daug prekybos centrų, o ir kainos žemesnės nei Europoje, nes Kanarai – laisva ekonominė zona, taigi mėgstantiems apsipirkti – tikras rojus! Net patys ispanai iš žemyninės dalies atvažiuoja čia pailsėti ir apsipirkti.
  • Teroras yra religinis salos centras, į pietus nuo Las Palmaso. Tai viena gražiausių salos vietų, kur švenčiamos religinės šventės. Jaukiame mažyčiame miestelyje galima pasigrožėti ne tik architektūra, būdinga tik Kanarų saloms, bet ir didinga miestelio katedra.
  • Gran Kanarijoje visus žavi įspūdingos Maspalomaso kopos – balto smėlio kopos, primenančios dykumą. Šios kopos buvo paskelbtos gamtos draustiniu, kiekvienas čia pasijus kaip Sacharos dykumoje. Šios kopos, kaip ir smėlio dykuma, juda.

Apie kurortus

  • Pagrindiniai ir triukšmingiausi Gran Kanarijos kurortai yra Plaja del Ingles, Puerto Rikas ir Puerto Moganas. Kiek ramesnis yra San Augustinas esantis už kelių kilometrų į rytus nuo Plaja del Ingles. Šiame kurorte plyti tamsaus smėlio paplūdimiai, žinoma, kavinės ir barai. Šį kurortą renkasi ir tie, kurie nori pasilepinti sveikatingumo programomis, nes kurorte yra Talasoterapia Canarias centras.
  • Plaja del Ingles – 30 km nuo Las Palmaso nutolęs kurortas yra vienas seniausių saloje, tačiau šiuo metu jis yra pats gyvybingiausias salos taškas! Čia suras ką veikti kiekvienas: sporto ir pramogų centrai, prekybos centrai, viešbučiai, kavinės, barai ir t.t. Šiame kurorte yra ir vienas gražiausių paplūdimių.
  • Moganas – žavus žvejų uostas, kuris gerokai skiriasi nuo šurmulingo Plaja del Ingles. Moganas išsiskiria gražiu Atlanto vandenyno kanalu, dėl kurio kurortas vadinamas mažąja Venecija.
  • Puerto Rikas – vienas populiariausių Gran Kanarijos kurortų, skirtų šeimoms, auksinių paplūdimių ir vandens pramogų gerbėjams. Kurorte yra golfo laukai, vandens parkas Atlantida.

Makaliaus įspūdžiai

Nepražiopsokit progos paragauti vietinių patiekalų. Vienas iš įdomiausių, kuriuos ragavau – omletas su bananais. Labai skanu!!! Kainos Gran Kanarijoje tikrai nedidelės: tiek maisto, tiek daiktų, parfumerijos ir pan. Tikrai verta nors kartą nuvykti į nedidelį kaimelį ir ten nebrangiai papietauti.

Labiausiai man patikusi salos vieta – Caldera de Bandama (liet. Bandamos krateris). Tai apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria nuostabus vaizdas į kraterį iš 568 metrų aukščio. Įspūdis fantastiškas!

Zakynthos (Zakinto) sala Graikijoje: kurortai ir pasiūlymai tavo pigioms atostogoms tiesioginiu reisu!

$
0
0

Labiausiai fotografuojamas paplūdimys Europoje. Ar žinai, kur jis yra? Ogi Graikijoje, Zakynthos saloje – čia apsilankyti svajoju jau po to karto, kai viešėdamas Korfu saloje netyčia nusipirkau Zakynthos atviruką… Ir teko jį dovanoti draugams apsimetant, kad toks grožis – būtent iš Korfu salos. Ech…

O dabar tiek daug gerų pasiūlymų yra kelionėms iš Varšuvos į Zakynthos salą, kad sunku būtų jiems atsispirti. Aš jau renkuosi kelionės datą! Straipsnio pabaigoje galėsi išsirinkti ir tu.

zakynthos-headeris

Zakintas (gr.k. Zakynthos) – trečia pagal dydį Jonijos jūros sala, įsitaisiusi Peloponeso pusiasalio pašonėje ir priklausanti Graikijai. Joje turistai gali rasti viską: gražius, natūralumą išsaugojusius kalnų kaimelius, nuostabiausius paplūdimius, įspūdingą kraštovaizdį, įvairias vandens sporto galimybes, gerus restoranus, barus, naktinius klubus ir kitas turistines atrakcijas. Italijos kultūros įtaka saloje buvo labai didelė, tačiau gyventojai sugebėjo išsaugoti graikų tikybą ir kalbą.

kur sala

Zakinto pakrantės linija nutįsusi net 123 kilometrus. Trikampio formos sala gali pasigirti įvairiapusišku kraštovaizdžiu. Visumoj sala yra kalvota, bet joje sutiksite ir derlingų laukų, ir žalių slėnių. Pietinė salos dalis gali pasigirti gražiais, ilgais ir smėlėtais paplūdimiais bei gyvybingais kurortais. O šiaurinė pakrantė yra uolėta ir stati. Tai laukinė salos teritorija. Mažai urbanizuota. Būtent, šioje dalyje yra įsitaisiusi viena populiariausių Zakinto turistinių įdomybių – Mėlynosios olos, dar vadinamos „Volimes urvais“.

Dar viena Zakinto įdomybė, – tai istorinio laivo sudužimo vieta, nedidelėje įlankėlėje. Tikriausiai tai, didžiausia ir garsiausia Zakinto įžymybė, dar vadinama „Navagio“ arba „Kontrabandininkų įlanka“.

zakintos-suduzusio-laivo-liekanos

Apie kurortus turiu tikrai daug informacijos – pagal jų aprašymą galėsi pasirinkti, kuriame labiausiai norėtum praleisti savo atostogas.

laganas-zakynthos

laganas-naktinis-gyvenimas-zakintos-sala-graikija

Garsiausias salos kurortas – Laganas, gali pasigirti 14 kilometrų ilgio auksinio smėlio paplūdimiu. Jame verda turtingas turistinis-pramoginis gyvenimas ir čia nusėda didžioji dalis į Zakintą atvykusių svečių.

kalamaki-zakynthos(1)

kalamaki-zakynthos-2

Kalamaki – kurortas su gera viešbučių ir maitinimo infrastruktūra, garsus savo plačiu smėlio paplūdimiu ir negiliais krantais įlankoje, todėl idealiai tinka poilsiui šeimoms su vaikais. Tylesnis kurortas nei Laganas, tačiau barų ir smuklių čia netrūksta.

tsilivi-zakynthos

tsilivi-zakynthos(1)

 

Tsilivi – mažas miestelis su smėlio paplūdimiu, kur rasite įvairias vandens sporto pramogas,kavines, smukles ir kitas lankytinas vietas. Pramogos, kurias galėsite čia rasti : mini golfas, pramogų centras su biliardu ir boulingu, jūrų muziejų ir „Luna Fun Park“.

argasi-zakynthos

argassi-zakynthos

 

Argassi kurortas įsikūręs rytinėje salos pakrantėje , vos už 4 kilometrų nuo sostinės , Zakynthos miesto ir 6 km nuo oro uosto , jis yra vienas iš pirmųjų kurortų saloje, kuri traukia turistų dėmesį todėl yra labai populiarus pasirinkimas tarp poilsiautojų .

Gražus pajūrio miestukas pastatytas žaliuojančioje lygumoje, Skopos kalno papėdėje. Miesto centre rasite įvairių parduotuvių, barų , restoranų ir prekybos centrų ir viską, ko gali prireikti jūsų viešnagės metu . Paplūdimys yra siauras ir tęsiasi 1km. Jauni žmonės gali mėgautis vandens sportu , barais ir naktiniais klubais , o šeimos su vaikais gali mėgautis restoranais, vaikų žaidimų aikštelėmis ir ilgais pasivaikščiojimais.

vassilikos-zakynthos

vassilikos-zakynthos-2

Vassilikos kurortas garsėja gamtos grožiu ir ramybe ir skirtas tiems, kurie mėgsta jūrą. Vešli augmenija ir alyvmedžių giraitės harmoningai dera su smėlio paplūdimiais, sukurdama vienus gražiausių vaizdų Zakintos saloje. Kalnų papėdėje lankytojai gali
rasti vienus gražiausių paplūdimių ne tik Zakintos saloje, bet ir visoje Jonijos jūros pakrantėje. Aplankykite vis kitą paplūdimį kiekvieną dieną : Kaminia, Porto Zoro, Ionio, Banana, St. Nicholas, Porto Roma, Gerakas ir Daphni.

Vassilikos – puikus pasirinkimas ištroškusiems ramaus poilsio. Čia nerasite didelio naktinio gyvenimo šurmulio, tačiau galėsite rasti kelis gerus barus, kuriuose vasaros naktimis netrūksta pramoginių renginių. Dienomis galėsite pasimėgauti vietine virtuve tavernose, rasti būtiniausius dalykus mažose parduotuvėlėse.

 

kambi-zakynthos(1)

kambi-zakynthos-1 copy

 

Kambi miestukas garsėja savo nuostabiu saulėlydžiu – čia yra viena geriausių vietų saloje pamatyti tokį įspūdingą vaizdą. Keliose jaukiose kavinukėse galėsite ne tik paragauti vietinės virtuvės, bet taip pat ir stebėti puikiuosius saulėlydžius (kavinukės įrengtos labai patogiose vietose) romantiškai vakarieniaujant.

Čia galima užsisakyti ekskursijų, norint pažinti vietinę kultūrą.

 

tragaki-zakynthos copy(1)

tragaki-zakynthos

 

Tragaki – populiari kryptis atostogoms Zakyntos saloje, norintiems labai ramaus poilsio ir laukinių kampelių. Miestelis įsikūręs tarp Tsilivi ir Alykanas kurortų, todėl galėsite rinktis tarp gausybės nuostabių smėliuko paplūdimių : Bouka, Tragaki, Amboula, Amoudi ir Psarou – iš Tragaki miestuko jie lengvai pasiekiami.

Apsistojusiems rekomenduojama išsinuomoti automobilį arba dviratį. Dviratis ypač pravers pirmaisiais vasaros sezono mėnesiais, kai oras dar nėra tiek įkaitęs : tiesiog laikykitės rytinės pakrantės kelio ir sekite kelio ženklus, kurie nuves jus prie daugelio mažų žavių įlankėlių. Tavernos miestelyje ir už jo ribų pasiūlys jums puikios šviežios žuvies, tradicinių graikiškų salotų ir musakos (angl. moussaka).

Jau susiviliojai atostogomis Zakynthos saloje? Klausk Makaliaus geriausių atostogų pasiūlymų!!!

Makaliaus kelionių pasakojimai grįžta: kaip pigiai nukeliauti į Škotiją? Įspūdžiai iš Aberdyno (I dalis)

$
0
0

„Jūs čia darbuotojas, ar kas – velnias žino, bet Jums priklauso vieta verslo klasėje. Eikit į bizniz laundžą, nemokamai valgyt gausit“ – paprotino mane darbuotoja Vilniaus oro uoste, kai paklausiau, kur 5 valandą ryto oro uoste galiu papusryčiauti. „Ačiū“, – sakau, ir nužingsniuoju sau į verslo klubą taurei šampano su užkandukais. Gražiai sukomponuoju nuotrauką su prierašu duskit pavidoliai, įkeliu į feisbuką ir sėdžiu apsipatenkinęs, lyg šampanas 6 ryto būtų suteikęs labai daug džiaugsmo (nesukėlė).

Kartais juk visai smagu pasijusti tikru ponu ir iškelta galva sėstis į kėdę lėktuvo pirmoje eilėje. Na gerai, juokauju, iš tiesų tai buvo kiek juokinga, nes sėdėjau reise Vilnius-Ryga, kurio skrydis tetruko 28 minutes.

„airBaltic“ neseniai pradėjo tiesioginius skrydžius į Škotiją reisu Ryga-Aberdynas-Ryga, todėl buvau maloniai pakviestas vienas pirmųjų išbandyti visus Škotijos malonumus, kuriuos patys galėsite patirti vasaros sezono metu. Ir beje, turiu pastebėti, kad visai nebrangiai.

Nu čia dabar, ką tu darai bizniz klasėj??? Tu gi pigių kelionių ekspertas“, – suburba viena moteriškė, praeidama pro mane lėktuve ir nukulniuodama į paskutinę eilę. Nusišypsau ir palinkiu gero skrydžio. Žmonės mane dažnai užkalbina, negaliu sakyti, kad tai nemalonu. Visai nebenustembu. Tačiau kartais man tikrai pavyksta rasti visai nebrangų ir prabangų poilsį, tad kodėl turėčiau nepasinaudoti puikia proga?

Ir tada prie manęs priėjo JI. „Man labai malonu, kad keliausime kartu. Kai pamačiau keleivių sąrašą, apsidžiaugiau, kad turėsiu galimybę susipažinti su pačiu Makaliumi“, – pasakė iš veido labai matyta miela moteris. Toji JI – tai Ona Nosevičienė. Nežinote jos? Tai mano visą gyvenimą pirkto žurnalo „Kelionės ir pramogos“ savininkė ir redaktorė! Įsivaizduojate, mano mylimiausio žurnalo. Aš prieš ją turėčiau galvą lenkti, o ji taip va pradeda pokalbį su manimi. Labai miela moteris. Apsidžiaugiau, kad kartu su ja keliausiu.

Lėktuvas, vos pakilęs, nusileido Rygos oro uoste. Aišku, per tas 28 minutes spėjau viską padaryti – ir dar šampano paragauti, ir salotas su vištiena padegustuoti. Rygoje mes turime tik 50 minučių apsiprasti su žeme po kojomis, ir vėl lekiame į kitą lėktuvą – šįkart jau tiesiai iki Aberdyno. Gavau galimybę paspausti ranką vykdančiajam „airBaltic“ direktoriui ir pasiklausinėjau apie avialinijų verslą. Gal ir man įkurt,cha cha cha. Sekančiame skrydyje sėdėti verslo klasėje nepatiko – omletas buvo dviejų pasirinkimų: su krapais arba špinatais. Atnešė abu. Ir abu nepatinka :-(

10:00. Moteris, grojanti dūdmaišiu, stebina savo sugebėjimais. Škotiškas viskis ir „Walkers“ (mano mėgstamiausi, prisiekiu) sausainukai. Spėkit, apie ką kalbu? Ogi apie nusileidimą Aberdyno oro uoste ir pirmojo reiso pasitikimą! Ačiū, nuo ryto jau viskinamės. Smagu visai oro uoste pasidarė iškart, toks mieeeeelas ir jaukus jis man pasirodė.

Pirmas įspūdis apie Aberdyno miestą, žvelgiant pro autobuso langą ir lekiant viešbučio link – pilkas miestas. Ne niūrumo prasme, bet pilkumo! Viskas pilka: medžiai, asfaltas, sienos, bažnyčios, parduotuvės, tiltai, autobusai, net automobiliai… Ne veltui Aberdynas vadinamas „Grey city“. Bet vietiniai mėgsta pasididžiuoti – mes „Silver city“! Tikrai viskas pilka. Ir primena „Harį Poterį“.

„Skene House“ ir jo istorija

Jeigu ieškositės, kur apsistoti Aberdyne, be jokios abejonės rekomenduoju „Skene House“ viešbučių tinklą. Įsivaizduojate, jau trečius metus šis viešbutis yra pripažintas mylimiausiu visoje Jungtinėje Karalystėje. Pasakysiu, kodėl:

Prieš 35 metus ponas Skynas (Mr. Skene) sumanė pradėti apgyvendinimo verslą. Tai turėtų būti kažkas panašaus į viešbutį, tačiau daug geriau. Jis keliuose namuose Aberdyno mieste įrengė butus už paprasto kambario kainą. Mano apartamentai buvo tokie: įeini – koridorius ir trejos durys. Už pirmų – svetainė su virtuve ir minkštu kampu, antrų – miegamasis, o už trečių – na, patys suprantate. Vonia, dušas, tualetas, bidė, trys veidrodžiai… Kaip ir pas visus paprastus žmones. Che che. Prabanga už viešbučio kainą! Žodžiu, gavau visą butą, o gyvenau lyg viešbutyje. Keistas, įdomus, nepatirtas, prabangus jausmas. Beje,  3 naktys šiame „Skene House“ viešbutyje asmeniui kainuoja apie 500 litų su pusryčiais. Labai maža kaina, palyginus su Jungtinės Karalystės viešbučių įkainiais. O maniškis „Skene House Rosemount“ buvo įkurtas ne kur kitur, o bažnyčioje! Įsivaizduojate?

Bažnyčių Aberdyne labai daug. Viešbučio vadovė man papasakojo, kad yra netgi naktinis klubas, prekybos centras bažnyčioje. Kai jos paklausiau, ar neprasilenkia su morale, ji man atsakė, jog miestiečiai patys nubalsavo, kad miesto centruose esančios nenaudojamos ir apleistos bažnyčios būtų panaudotos ir įkurdintos. Štai, kad ir pramoginiams tikslams – svarbu gražiai atrodytų.

Įsikuriu apartamentuose ir pajudame apžiūrėti miesto. Mane pasitinka gidė, čia dirbanti daugiau nei 40 metų. Matė viską – kaip miestas augo, modernėjo. Aberdyne muziejai NEMOKAMI, tai vietiniams yra įprasta ir jie nesupranta, kaip galima už įėjimą į nacionalinį muziejų mokėti pinigus??? Tiesa, kaip ir daugelyje šalių, pirmadieniais muziejai nedirba.

Patį Aberdyną prisijaukinau būtent ekskursijos metu. Čia daug jaunimo, yra du labai dideli universitetai. „Barų gatvėje“ miesto centre rasi net ir tavo įmantriausius norus išpildysiančią užeigą (aš tik viskio norėjau, čia nieko įmantraus, bet štai pasirodo „Jack Daniel‘s“ jie neturi daugelyje barų, nes palaiko škotiškus viskius). Miestas net ketvirtadienį šurmuliuoja, žmonės kažkam ruošiasi – tai apsipirkinėja, tai puošiasi (matyt eis vakare į miuziklą). Aberdyno didmiesčiu nepavadinčiau, nežinau kodėl. Draugas, gyvenantis Londone, apie Aberdyną atsiliepia kaip „jaukų kaimelį su geriausiais vakarėliais“.

Atvykau prie Aberdyno paplūdimio. Čia netoliese – delfinų stebėjimo vieta. Taip, Šiaurės jūroje delfinų yra nemažai. Vietinė mergina man prasitaria, kad prie kranto jie atplaukia kelis kartus per dieną, dažniausiai juos pamatysi 5-7 valandą ryto. Delfinus pamatyti labai lengva – virš jų dažniausiai skrenda būrys paukščių. Pasakiškas vaizdelis.

Marischall koledžas – antras didžiausias granito statinys pasaulyje. Va čia tikrai pasijutau, lyg būčiau patekęs į Hario Poterio filmą (beje, gidė minėjo, kad daug kur Aberdyne ir jo apylinkėse būtent šis filmas ir buvo filmuojamas). Pasakiško grožio pastatai ir įdomi atmosfera.

Atvykom į Aberdyno botanikos sodą. Labai smagu pasivaikščioti (nemokamai), galima prigulti ant labai kruopščiai prižiūrėtos pievutės trumpam poilsiui ar prisėsti piknikui gamtoje. Aplinkui daugybė studentų skaito knygas, mokosi arba miega.

Union Street – pagrindinė miesto gatvė. Čia įsikūrę pagrindiniai prekybos centrai, kavinės, barai, supermarketai, įvairiausios įmonės. Smagu prasieiti šia gatve. Jau prisipirkau tiek drabužių, kad pasigailėjau tik vieną mažą lagaminą pasiėmęs! Žymusis ir pigusis „Primark“ irgi yra čia, bet radau ir geresnių, ne ką brangesnių parduotuvių.

Aberdynas dar vadinamas granito miestu. Na rimtai, viskas taip pilka… ir įdomu. Ekskursija baigta, galiu su miestu susipažinti ir savarankiškai. Bet šiandien jau gana – Škotijoje laikas skiriasi 2 valandomis nuo Lietuvos, o dar prisiminus tai, kad keltis teko 3 nakties, kojos visai nebenori stovėti ant žemės. Poilsio reikia!

Antrąją pasakojimo dalį skaitykite vasaros žurnalo “Makaliaus kelionės” numeryje!.

LĖKTUVO BILIETAI

Pigiausią skrydį iki Aberdyno siūlo "airBaltic":

Įspūdžiai iš Gruzijos: Batumis (I dalis)

$
0
0

Puikieji khinkali neabejotinai sudaro didelę dalį Gruzijos žavesio. Šalia rikiuojasi ąsočiai gruziniško vyno, didžiausi pasaulyje khachapuri, kalnuose besiganančios avys ir ta kaitri kaitri saulė, maloniai glostanti ištrūkus iš vėsios lietuviškos vasaros.

1Aš ką tik grįžau iš ten ir noriu dar sugrįžti. Bet aš turbūt visur noriu sugrįžti, kur jau buvau – aš nežinau, kas yra geriau, kelionės ar puikus maistas. Turbūt puikus maistas keliaujant. Pristatau savo pirmąjį įrašą apie praėjusios savaitės atostogas.

Pradėkime nuo Batumi – didžiausio Gruzijos kurorto, intensyviai reklamuojamo ir visaip kaip populiarinamo Gruzijai draugiškose šalyse. Tai ir pagrindinis šalies uostas, ir antrąja vadinama sostinė, ir savo oro uostą turi. Vos ~35 km nuo Turkijos sienos – tad Jūs tik įsivaizduokite, kas dedasi kurortiniame mieste, į kurį atvyksta labiau pasiutę turkai, pasiilgę svaigių gėrimų ir moterų meilės. Batumi apsirūpinęs ir tenkina visus keliautojų įgeidžius. Krūvos lošimo namų, aistringų masažuotojų, milijonai nakvynės ir puikaus, puikaus maisto opcijų. Vienas iš didžiausių dabartinių šalies privalumų – puikios kainos. Net ir lietuviams ten pigu ir įperkama. Rūbų, batų ir panašių šmutkių ten nenusipirksi, nes nelabai yra ko pirkti, užtat pigiai apsistoti ir prisikimšti pilvus šviežutėlių patiekalų – nėra kas veikti.

Atskridome iš Vilniaus į Kutaisi su Wizzair (bilietai prasideda nuo ~300 Lt į abi puses net ir sezono metu) ir tuoj pat persėdome į mikriuką, vežantį tiesiai į Batumi (180 km atstumas atsiėjo apie 23 Lt). Dvivietis kambarys vietiniame hostelyje – 70 Lt, o iki miesto centro su vietos taxi dar mokėjome ~12 Lt. Mūsų šešių asmenų kompanija be jokio vargo tilpo į paprastą taxi automobilį – vairuotojas buvo pasirengęs priimti tiek, kiek reikia, kad tik mums patiems patogu. Taip ir važinėjome tris dienas septyniese – policijai tokie dalykai neatrodė verti dėmesio. Apie gruziniškas KET ir vairavimo ypatumus būtų galima parašyti atskirą straipsnį, o štai kelios pagrindinės taisyklės:

1) greitis neribojamas. Važiuoji taip greitai, kaip sugebi suvaldyti automobilį;

2) jei reikia aplenkti posūkyje, aplenki posūkyje;

3) jei vairuodamas pamatai savo pažįstamą/kolegą/panašaus automobilio vairuotoją – supypsi bent du kartus;

4) jei lenki automobilį – supypsi;

5) jei priešais tave nusileidžia šlagbaumas, liepiantis sustoti prešais geležinkelio liniją – šlagbaumą apvažiuoji ir sustabdai traukinį. Prireikus apvažiuoji bestojantį traukinį.

Įsėdus į taxi su vairuotoju iškart reikia susitarti kainą, nes atvažiavus į vietą tikrai pareikalaus daugiau nei įprastai turėtum susimokėti. Kuras čia pigus, tad ir susisiekimas nekainuoja daug, tačiau reikia likti budriems ir nepermokėti. Jeigu Vilniuje 10 km su taxi nuvažiuosi už 25 Lt, tai Gruzijoje tai gali nekainuoti ir 8 Lt.

Ir štai jau sėdime taxi, prašome vairuotojo nuvežti mus kur nors skaniai pavalgyti vietos patiekalų, prašome gero restorano. Taxistai čia paprastai žino viską, ir kur pavalgyti, ir kur pernakvoti. Jeigu tik paklausi dėl nakvynės, tuoj suroganizuos savo penktos eilės pusbrolio šeimos namus, kurie kaip tik yra tokie erdvūs, kad gali priimti Jūsų kompaniją. Čia giminystės ryšiai lemia viską – tau ir vyrą suras, ir į universitetą įkiš, ir darbo vietą užtikrins. Dar prieš kelerius metus turtingas giminaitis ir vairuotojo pažymėjimą, sulaukus 16-kos, padovanodavo. O dabar jau tenka laikyti egzaminą, į kurį visai neseniai įtraukta ir praktinė dalis aikštelėje. Ilgą laiką užteko elementaraus klausimyno raštu.

2

Bet sugrįžkime prie maisto. Nelabai įmantriai, tačiau staltiesėmis ir visais stalo įrankiais padengtas stalas simbolizavo, kad atvykome į kiek prašmatnesnį restoraną, padalintą į tris valgomąsias sales buvusiame erdviame bute. Netrukus prisistačiusiai padavėjai tuoj vardijame tai, ko tikimės paragauti – khinkalių jie čia neturi, užtat netrukus sulaukiame didžiausio pasaulyje khachapuri, kurio, būdami išalkę kaip šunys, užsisakome du šešių asmenų kompanijai, kaip užkandį. Išvydus tą vaizdą, kaip dvi moteriškės bando juos mums elegantiškai patiekti ant stalo, teko melstis Gruzijos dievams, kad suteiktų ištvermės bevalgant ir praplėstų iš alkio susitraukusį skrandį.

3

Neapsigaukite – šitas paplotėlis netilpo į didžiausią restorano lėkštę, o ant vieno gabalėlio uždėjus vyrišką delną, vargiai jį paslėpsi. Tokio fantastiško khachapurio dar niekur nebuvau valgiusi (matyt todėl, kad jį valgiau tik Lietuvoje ir tik poroje vietų) – ypač sodraus, sūroko sūrio prikimštas plonytės ir traškios bei tąsios gruziniškos tešlos paplotėlis įsmigo į širdį visiems laikams. Nuo šiol visus khachapurius vertinsiu pagal šį, kurį matote nuotraukoje. Toks dydis man nebūtinas, užtat aš vis reikalausiu ir tikėsiuosi to gero skonio. Wish me luck.

4

Žodžiu, vienas gabalas kaip tik subalansuotas vienai vidutinio dydžio lėkštei, iš kurios tikimės valgyti užkandžius. Po tokių užkandžių daugiau nieko nebesinori, tai kaip gerai, kad tas vėsus namų vynas laistė gomurį ir lengvino maisto slydimą stemple. Kalbant apie vyną, tai daugelyje vietų mes jį ragavome naminį – visos užeigos, visi restoranai, visos šeimininkės ir kiekvienas Gruzijos pilietis turi savo namų vyną, kuri gamina jei ne pats, tai bent jau artimas giminaitis. Litras (ąsotis/grafinas) visur kainuoja 5 larius, kas atitinka 7,5 Lt. Savo skoniu dažniausiai labai lengvas, nors kelis kartus gavome ir tokio nuostabiai gintarinės spalvos, sodraus kaip tas khachapuris nuotraukoje – ir aromatas, ir skonis išduoda, kad gaminta buvo iš puikios kokybės produktų, į kuriuos pridėta labai daug meilės ir gamybos išmanymo. Ir atvirkščiai, užsisakius namų raudoną vyną neretai tekdavo nusivilti, kad vynas mažai skirasi nuo acto. Žinoma, galėjome ginčytis ir prašyti pakeisti tą sugedusį vyną, nes kokybiškai pagamintas vynas niekuomet netrenks actu, tačiau sumaišius lygiomis dalimis su cola gavosi puikiausias kalimotxo, kuriam sueina bet koks vynas, kuris nesigeria grynas. Jeigu dabar Jums sukilo nervas ir pasiėmėte į ranką akmenį, besitaikantį į mano pusę, tai aš Jums sakau – paragaukite šito gėrimo ir tai galės būti Jūsų antras ar trečias mėgstamiausias vasaros soft drinkas, kai nei alaus, nei sidro nebesinorės, o kažką gurkšnoti tai reikės.

7

Įsižiūrėkite – ar matote, kokie puikūs jauni baklažanai pasmeigti ant iešmo? Kur Lietuvoje nusipirksi tokių tobulų mažų baklažanų, kurie iškepę liks stangrūs, tačiau minkšti ir švelniai saldūs. Gruzijoje net svogūnai ir pomidorai, kur bevalgiau, buvo ypač sultingi ir saldūs – ką reiškia kaitri Gruzijos saulė, prisotinanti daržoves to nežemiško skonio ir aromato. Lietuvos turguose ir lysvėse tokių gėrių gausi vos kelias savaites per metus – šiuo atveju aš nuoširdžiai pavydžiu piečiau gyvenančioms tautoms, mat daržovės yra pagrindinis mano maistas šiokią dieną ir aš labai jaučiu jų kokybę/nekokybę. Liūdesiukas.

8

Štai ir sąskaita. Už 105 larius (apie 150 Lt – su įskaičiuotu 10% mokesčiu už aptarnavimą, jis čia visur) mes gavome porą litrų vyno, kepalą šviežios duonos, 3 buteliukus tarchuno (toks puikus neoninės žalios spalvos limonadas, pagamintas iš peletrūnų), du khachapurius, du dubenėlius su nuostabiai aromatinga lėtai troškinta jautiena, keturis kiaulienos-daržovių šašlykų vėrinius ir lėkštę keptų bulvių su kiaulienos gabaliukais. Visko nesuvalgėme, nes tiesiog fiziškai nebuvome pasiruošę. Išsinešimui, beje, čia prašyti nėra mandagu ir gruzinai to niekada nedaro – į turistus tuo klausimu žiūri pro pirštus ir ant jų labai nepyksta.

Prašau parodyti man tokią vietą pvz. Nidoje ar Palangoje (visgi, jei lyginsime kurortus), kuroje už 25 Lt žmogui gali gauti tokią gausybę šviežių ir be galo skanių patiekalų su gėrimais, tarp jų ir alkoholiu. Aha, nėra tokios vietos. Apie ką ir kalbame, nors ir nesinorėtų mėtyti akmenų į gimtųjų kurotų daržus.

Bevaikštant centrinėmis Batumi gatvėmis užstrigau už vienos vitrinos:

9

Jeigu norite įsivaizduoti apatinio puodo dydį, tai aš galiu pasakyti, kad ko gero tilpčiau jame pati. Šiuose puoduose įgudusios šeimininkės verda puikiuosius khinkalius (žr. viršutinę nuotrauką) – gruzinišką koldūnų versiją. Khinkaliai verdami negali liestis prie vienas kito, tad reikalingi didžiuliai puodai ir rėčiai tešlainukams išgrėbti. Šias gėrybes parduoda 95% Gruzijos restoranų, kuriuose teko lankytis. Tradiciniai – su smulkiai kapotos įvairios mėsos mišiniu, daug svogūnų ir šviežių kalendrų lapelių – mums pasirodė patys aromatingiausi ir skaniausi. Ranka imi už khinkalio viršūnės, atsargiai prakandi kraštelį ir išgeri karštą sultinį. Kad mėsos įdaras būtų toks sultingas, į faršą pila nemažai vandens ir jį gerai su mėsa išmaišo, kad šie neatsiskirtų. Kuo khinkalis sultingesnis ir jo tešla plonesnė, tuo labiau įgudusi šeimininkė jį raitė. Nėra paprasta taip plonai iškočioti tešlą, kad ši neprakiurtų ir neišlietų sultinio bei liktų standi, taigi dauguma restoranų turi tešlos kočiojimo mašinėles. Vieno khinkalio kaina svyruoja tarp 50 ir 70 vietos centų, kas atitinka mūsiškiais pinigais iki vieno lito. Nuo 3-4 khinkalių galima sočiai užkąsti, o 6 užtenka vyrui pamaitinti. Aš dabar ir khinkalių ieškosiu visokiose kaukazietiškose Lietuvos užeigose ir lyginsiu juo su gruziniška patirtimi.

10

Užtat tokie kepinių kioskai yra skirti turistams mulkinti – juosiuose pardavinėjami kepiniai nei iš tolo neprimena normalios gruziniškos duonos/tešlos gaminių, tad tokiuose nepirkite. Gausite eilinę sluoksniuotos tešlos bandelę, kuri pati savaime yra gera, tačiau Jūs galite gauti ir geriau, juk ne po tiltu gyvenate.

Už įspūdžius dėkojame Giedrei (www.storaspomidoras.lt)

Įspūdžiai iš Gruzijos: Batumis (II dalis)

$
0
0

Tipinis prekeivės prekystalis Gruzijoje. Kol vietos bobutė-prekiautoja pliurpia su gretimai sėdinčiomis bobutėmis-prekiautojomis, neprižiūrimas prekystalis sulaukia svečių ir balandis baigia sukapot pusę siemkių atsargų, skirtų parduoti.

Gruzinai (o ypač gruzinės ir dažnai garbaus amžiaus) pardavinėja visur ir viską, you name it. gr1Receptiniai vaistai, namų gamybos chacha (atitiktų lietuvišką samagoną iš vynuogių; tarti kaip čia-čia), rūsy fermentuotas vynas iš sode augintų vynuogių (dažniausiai mineralinio ar gaiviųjų gėrimų buteliukuose, kuriuose originalaus produkto jau oi kaip seniai nebėra), įvairaus plauko cigaretės su ir be banderolių (dažniausiai be) – ko norėsi, tą surasi ir tai nebus kažkokia paslaptis, kurią žino tik tavo dyleris ir tu, tai žino ir mato visi einantys pro šalį – niekam neįdomu, viskas yra gerai, gi turgus.

Saulėgrąžų, degtukų ir cigarečių pardavėjai užima pačią žemiausią padėtį tarp prekiautojų. Jų dienos uždarbis menkiausias, o iš pavargusio veido galima spręsti apie gilią finansinę duobę, kurioje tas vargšas sėdi ir iš kurios niekada gyvenime jau nebeišsikapstys. Kas kaip moka, tas taip verčiasi. Keliaujant po kalnus ir važinėjant po Gruzijos apylinkes (o kartais ir po didžiuosius miestus) į akis kaip smėlis vėjyje nuolat painiojosi nenumaldomas skurdas, kurio neįmanoma nepastebėti. Į nuotraukas po to pasižiūrėti gražu (ir aš Jums vėliau parodysiu), bet kai pagalvoji, pas mus taip gyvenančios liaudies yra likę labai mažai. Kita vertus, nepasirodė, kad žmonės būtų nelaimingi ar skųstųsi gyvenimu. Matyt, kuo mažiau turi, tuo mažiau ir problemų ir nereikalingų minčių kyla. Kai visą dieną praleidi pardavinėdamas saulėgrąžas, kurių pusę sulesa netikėtai užklupęs balandis (o jis visuomet užklumpa netikėtai, vos tik galvą pasuki į kaimynę), arba dirbi žemę, kurioje auga tik smėlis ir akmenys, tai nelabai yra kada parintis ir skųstis nereikšmingais dalykais.

gr21

Aplankėme Batumi turgų, kuris tikrai nusipelno šio atskiro įrašo. Iš to jaudulio matant įspūdingus prekystalius (o turgaus prekystaliai man visuomet palieka didžiausius įspūdžius, kai lankausi svetimoje šalyje) man kiek drebėjo ranka fotografuojant, tad nuotraukose galite aiškiai tai matyti. Ir vis dėl to, geriausi kadrai liko tik mano atmintyje, nes kai į tave žiūri 50 vietos bobučių, o tu sau su išmaniuoju sklaidaisi po jų prekystalius, tai jausmas nėra labai malonus, dėl ko nuo nuotraukų darymo teko susilaikyti. Gal kitą sykį drąsesnė būsiu.

Prekystaliai ypač gausūs – čia petražoles ir kalendras ne šluotelėmis pardavinėja, kaip pas mus, o ištisomis puokštėmis, kurių kvapas vilnija per visą daržovių skyrių. Žalumynai gruzinų virtuvėje yra be galo svarbūs ir retas patiekalas jais negardinamas. Gausybė tobulai mažų ir pailgų jaunų baklažanų, kalnai puikiausių saulėje sunokusių pomidorų (kiek pirkom, visi buvo tokio skonio kaip iš nuosavo sodo lysvės), šviežių bulvių (aš nežinau, ką jie su jomis daro, bet kiek valgėm keptų, tiek buvo nuostabiai apskrudusios, o viduje minkštos ir tobulai skanios), agurkų, paprikų ir čilių ankščių – tai pagrindinės vietos daržovės, kurias augina visi, kurių daržuose yra bent kiek derlingos žemės. Taip pat kalnai visų spalvų trešnių, arbūzų ir melionų – iš jų pataikėm tik trešnių nusipirkti, kadangi arbūzas pasirodė esantis guminis (patyręs keliautojas užtikrino, kad nusipirkom turkišką, mat šie pigesni, o gruziniškiem dar ne visai metas ir jie būna žymiai brangesni ir visuomet saldūs ir skanūs), o prapjovus melioną iš jo ištekėjo lipnūs ir saldūs syvai, kurių spalva aiškiai rodė, kad vaisius (daržovė?) yra supuvęs.

gr3

Užtat kokių stebuklų radau, pvz., nelukštentų migdolų, kuriuos ten parduoda tiesiog iš didžiulių maišų, semi, kiek tau norisi, o po to suki galvą, kaip juos išgliaudyti. Juodosios jūros paplūdimys idealiai subalansuotas migdolų skaldymui – pasidedi riešutą ant didelio plokščio akmens ir pritvoji jį tokiu pat akmeniu. Lengvai išlupi riešutą ir kramtai, reaktyviniu greičiu suprasdamas, kad nei vienas Lietuvoje ragautas migdolas nei iš tolo neturėjo TO aromato ir skonio. Šviežiai lukštenti migdolai yra neįtikėtinai aromatingi – jie fantastiškai kvepia medum ir apie prisirpusius žiedus lakstančiomis bitėmis. Dabar aš supratau, kodėl mano mėgstamiausias marcipanas yra toks kvapnus – tai ne medus jam tą gėlių kvapą duoda (nors gal šiek tiek ir jis), o būtent šviežiai išlukštenti, iškart paskrudinti ir sumalti migdolai. Kai migdolai taip kvepia, į iš jų gaminamą produktą nebereikia dėti jokių ten migdolų ir marcipanų kvapiųjų medžiagų – tos kvapiosios medžiagos yra toli toli nuo to gryno migdolų aromato. Žiūrėkite, koks grožis:

gr4

Šalia riešutų galėjai nusipirkti ir džiovintų vaisių – tik tokių, kuriuos čia pat Gruzijoje augina ir džiovina be jokių cukrų ir konservantų, pvz. džiovintos slyvos ir figos. Aš šiaip be galo mėgstu džiovintas figas, bet pabijojau jas pirkti – sunertos ant siūlo į tokius karolius jos atrodė kiek per daug graudžiai ir apetito nekėlė. Užtat pirmą kartą gyvenime paragavau džiovintų persimonų – viena tetulė įkišo, sako imk, ragauk. Nuo vienos puselės man jau užteko saldumo, tad pirkti nesusigundžiau. Skonis, tiesa, nepasirodė ypač išsiskiriantis, pritrūkau aromato. Galbūt negerai išdžiovintos arba blogai laikomos. Tikėtina, kad ir tas, ir tas. Apie maisto prekių laikymo ir pardavimo sąlygas išgirdusi mūsų Veterinarijos tarnyba iškart išvirstų iš kojų. Įsivaizduokite pieno produktų skyrių. Primeskite, kad lauke kokie +32. O dabar pridėkite ta faktą, kad pieno produktų skyriuje nėra nei vieno šaldytuvo. Taip. Šviežūs sūriai ir sviestai liula plastikiniuose kibiruose, o kur tik žingsnį žengsi, ten lipnios pasukos ir sūrių skysčiai kabinasi aitriais savo aromatais ir skandina Crocsus balose.

Kai Gruzijoje trejus metus gyvenančiam bičiuliui papasakojom, kad pirkom sūrio iš turgaus, jis taip tik akis išplėtė, apsidairė, ar mes čia rimtai, ir dvejodamas palinksėjo, kad „you like living dangerous„. Tada patikinom, kad vienas sūris buvo rūkytas, o kitas džiovintas – bičiulis nurimo. Ir tikrai, niekas neapsinuodijo, great success. Tas rūkytas yra supintas į kaseles ir labai mėgstamas prie alaus, o džiovintas iš pažiūros priminė storą žalios tešlos pynę, kuri pasirodė esanti nepasterizuoto pieno sūris. Eina sau, kokie kvapai ir skoniai! Dabar aš supratau, ką turėjo omeny Paulius Jurkevičius,pasakodamas apie Italijos sūrininkus ir apie jų užsispyrusią kovą dėl rankų darbo sūrių, pagamintų iš nepasterizuoto pieno, kurį neretai duoda piemens kalnuose ganomos avys ir ožkos. Aš jau ne kartą minėjau, kad pieno iš viso nevartoju tiek, kiek save atsimenu, o ir pieno produktams didelės aistros nejaučiu. Bet va kai prieš akis tokie sūriai, tai visos nuodėmingos mintys greit išsilaksto ir tu plėšai tą sūrį gijomis, kad tik ausys vėją kedena ir laižai pirštus, sūrius nuo džiovinto sūrio sulčių. Viena iš mano svajonių šitos kelionės metu buvo nufotografuoti būrį avių, idealiu atveju – su piemeniu priešaky. Tokį vaizdą mačiau keletą kartų, bet vairuotojas negalėjo sustoti šalikelėje. Užtat avys galėjo eiti tuo judriu kalnų keliu ir kas joms, juk jas gena piemuo, su tikra tikriausia aviganio lazda. Nuostabus vaizdas, ačiū ir už tai.

gr5

Jei galvojate, kad viršutinėje nuotraukoje vyriškis pardavinėja puikų gruzinišką mineralinį vandenį Nabeghlavi, klystate. Tuose buteliuose jau senokai ilsisi išpilstytas vynas ir laukia būti išgertas. Retas gruzinas išmeta tuščius gaiviųjų gėrimų butelius, nes dažnai jie būna vėliau panaudojami vynui laikyti. Vyriškis iš nuotraukos mums siūlė paragauti savo vyno (žr. į du mažus stikliukus, vienas jo rankoje, kitas šalia vyno butelių) ir mums jis pasirodė visai neblogas – kaip tik toks, koks tinka vartoti paplūdimyje, kaitinantis ant saulės. Šioje šalyje jokių draudimų vartoti alkoholinius gėrimus viešoje vietoje nėra, tad nepurkštaukit. Įdomus dalykas, kad vyriškis vyno butelį (litrą) mums pardavė už 3 larius (nepilni 5 Lt), o jo moteris 20 minučių anksčiau – už 5 larius (iki 8 Lt). Ir viena kaina, ir kita nėra didelė, bet vis tiek kažkaip. Aišku, mes ir nesidėrėjome nei karto, tai tik patys ant savęs pykti galime, o moteriškę pagirti už verslumą. Vos ji mus pamatė, iškart išskėtė rankas „ateikit, tuoj aš Jums parodysiu viską“, lyg būtume jos patys tikriausi anūkai, grįžę vasaros atostogų. Man patinka žmonės, kurie moka dirbti savo darbą, tai respect’as moteriškei už tai, kaip ji sukasi.

Dar mes pirkome basturmos – vytintos jautienos šmotą, įpakuotą į savo paties sulčių ir prieskonių luobelę. Prieskoninis lukštas pasirodė labai specifinio skonio, užtat mėsa – puiki. Ne pernelyg sausa, kaip kartais pasitaiko su vytinta jautiena, maloniai kramtosi ir pasižymi sūroku, lengvai aštriu skoniu. Idealiausia valgyti ypač plonai supjaustytą. Šis gabalas, tiesa, tolydžio kelionės metu mažėjantis, atlaikė gerų 20-ies laipsnių amplitudę keliaujant (ir nei karto nebuvo šaldytuve), tai dar ir vilniečių gavome pavaišinti.

Už įspūdžius gr6dėkojame Giedrei (www.storaspomidoras.lt)

Kelionės įspūdžiai iš jaukiausio Kosta Bravos kurorto

$
0
0

Ispanija yra nuostabi šalis, tačiau pastebėjau, jog tik maža dalis lietuvių keliauja į tikrai žavingus Kosta Bravos miestelius. Žinoma, nėra ko stebėtis, nes mažai turizmo agentūrų siūlo keliones į Kostą Bravą. Šią vasarą pirmą kartą ryžausi su drauge susiorganizuoti savarankišką kelionę į Kosta Bravos miestelį Lloret de Marą.

Tai didžiausias ir populiariausias Kosta Bravos kurortas, garsėjantis švelniu klimatu ir puikiais paplūdimiais, orientuotas į žmones, norinčius pramogauti, nes nuobodžiauti neleis daugybė kavinių, diskotekų, naktinių klubų bei saulėtuose smėlio paplūdimiuose netylantis šurmulys. Lloretas mus taip sužavėjo, kad ten šią vasarą apsilankėme net du kartus.

Pirmą kartą Makaliaus tinklapyje radome pigų skrydį į Barseloną ir Makaliaus rekomendaciją apsistoti viešbutyje, kuris yra Lloret de Mare. Internete pasižiūrėjome, jog nuo Barselonos oro uosto važiuoja tiesioginis autobusas į Lloret de Marą ir taip nusprendėme organizuotis pirmąją savarankišką kelionę.

Dabar drąsiai galiu teigti, jog norintiems per atostogas pasimėgauti saule prie jūros, pasigrožėti nuostabiomis pakrantėmis ir pasidžiaugti naktiniu gyvenimu  – Lloret de Maras yra puikiausias pasirinkimas.

Kaip atvykti?

Pigiausia nuskristi į Barseloną su „Wizz Air“. Taip pat siūlyčiau pasižiūrėti, ar kelionių organizatorius „Tez Tour“ neskelbia skrydžių išpardavimų. Jų internetiniame tinklapyje galima rasti skrydžių už 100 Lt į vieną pusę. Pirmą kartą, kai atostogavome Llorete, buvome apsistojusios viešbutyje ,,Rosamar Maritim“. Viešbutis labai tvarkingas, kambariai įrengti moderniai ir kasdien tvarkomi. Maistas labai skanus ir pasirinkimas gana didelis. Tačiau internete rašo, jog šis viešbutis yra pačiame centre, nors iš tiesų iki jo buvo gal koks 1,5 km. Todėl renkantis viešbutį reikėtų atkreipti dėmesį, priklausomai nuo poreikių, kokioje jis gatvėje. Pagrindinė klubų gatvė yra Avinguda Just Marlés Vilarrodona.

Atskridus į Barseloną reikėtų eiti į T2 autobusų terminalą, kur važiuoja ,,Sarbus“ kompanijos autobusai. Šie autobusai važiuoja tiesiai į Lloret de Marą, bilieto kaina ~15 EUR. Jei Jūsų viešbutis yra pakrantėje arba toliau nuo stoties, tuomet atvykus į Lloretą galite sėsti į L2 autobusą, jis kursuoja praktiškai aplink visą miestelį. Stotyje yra turistų informacijos centras, kur bus suteikta visa reikalinga informacija.

Ką verta pamatyti?

Kad ir kaip nuostabu būtų visą laiką paplūdimyje džiaugtis Ispanijos saule, tačiau siūlau apsilankyti keliose tikrai dėmesio vertose vietose. Iš Lloret de Maro stoties autobusu už kelis eurus galima nuvykti į Blanes miestelį. Blanesas – seniausias ir piečiausias Kosta Bravos kurortas.Mažas miestelis, siauros gatvelės, ispaniška architektūra. Atostogauti čia atvyksta vidutinio amžiaus žmonės ir šeimos, todėl šiame miestelyje daug ramiau. Blanese apsilankyti mums rekomendavo vietiniai ispanai vien dėl pasakiško grožio uosto. Žinoma, ten taip pat galėsite aplankyti Blaneso pilį bei pamatyti įspūdingą botanikos sodą, kuriame auginami egzotiniai augalai.

Dar vienas miestelis, kurį verta aplankyti yra Tossa de Maras. Tai miestelis su žavinga pilimi ant jūros kranto ir gražiu bei išpuoselėtu senamiesčiu. Į Tossa de Maro miestelį nepatariu vykti autobusu, nes nuo Lloret de Maro pėsčiųjų takais, kurie driekiasi visa pakrante ir jos šlaitais, galima pasiekti Tossa de Marą. Atstumas ~10km, todėl Tossa de Maro miesteliui aplankyti siūlyčiau paskirti visą vakarą. Visos kelionės metu Jus kerės nuostabaus grožio panorama bei gaivus miško ir jūros kvapas, todėl net nepastebėsite, kaip greit pasieksite Tossa de Maro pilį. Iš šio mietelio taip pat galima grįžti į Lloret de Marą autobusu už kelis eurus. Autobusai kursuoja iki pat vakaro, tačiau iš anksto reikėtų stotyje pasidomėti kelintą valandą važiuoja paskutinis autobusas.

Vieną vakarą beklaidžiodamos Lloret de Maro gatvelėmis, kurios kartais primena labirintą, atradome Sant Romos bažnyčią (Iglesia de Sant Romà).  Bažnyčia yra Plaça de l’Església gatvėje. Pastatyta ji XVI amžiuje katalonų gotikos stiliumi. Nemokamai galima apsilankyti bažnyčios viduje bei pasivaikščioti po bažnyčios vidinį kiemelį.

Visus Kosta Bravos miestelius galite aplankyti ir išsinuomavę automobilį, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad policija Lloret de Mare yra labai griežta, vykdo reidus ir dažnai stabdo į Lloret de Marą atvažiuojančius turistus. Todėl jei Jus sustabdys policija, tikėtina, kad lieps išlipti iš mašinos, iškraustys visus daiktus ir net patikrinti su tarnybiniais šunimis. Tai iš tiesų šokiruoja to nežinančius turistus. Policijos pajėgos buvo sustiprintos tada, kai po vieno neįvykusio renginio turistai tiesiog nusiaubė Lloret de Marą.

Naktinis gyvenimas

Lloret de Maras yra vienintelis miestelis Kosta Bravoje, kuris nemiega nei dieną, nei naktį. Pagrindinėje klubų gatvėje Avinguda Just Marlés Vilarrodona tik spėk eiti visur, kur kviečia. Kvietimų apsilankyti klubuose eidami pagrindine gatve sulauksite labai daug, nes gatvėse dirba žmonės, kurie bando prikviesti kuo daugiau žmonių.

Vienintelis klubas, kuriuo likome sužavėtos, buvo ,,St. Trop“. Apsilankiusios šiame, kitų klubų neieškojome ir ten praleidome visus likusius atostogų vakarus. Ten leidome laiką ir grįžusios į Lloret de Marą antrąjį kartą. Klubas įsikūręs Baix de la Riera 16, siauroje gatvelėje, todėl klubo personalas, kuris gatvėse kviečia žmones išbandyti šį klubą, turistus palydi iki pat įėjimo. Mums jį pasiūlė klube dirbanti lietuvė, su kuria visai netikėtai susipažinome gatvėje. Ji visuomet stengiasi, kad į klubą lietuviai būtų įleidžiami nemokamai ir būtų pavaišinti kokteiliais. Klubas yra per tris aukštus. Pirmame ir antrame groja populiarioji klubinė muzika bei dažnai savo pasirodymus rengia populiarūs diskotekų vedėjai. Trečiame aukšte groja latino ir 90-ųjų muzika, šiame aukšte yra įrengta didžiulė terasa, kur galima atsipūsti nuo šokių ir tiesiog prie staliuko pabendrauti su žmonėmis. Klube renkasi ir jaunimas, ir vidutinio amžiaus žmonės. ,,St. Trop“ dirbantis personalas labai draugiškas, aptarnavimas puikus, visuomet visi pasitinkami su šypsena, todėl klube vyrauja labai maloni atmosfera. Vien tai, kad visi darbus baigę kituose klubuose renkasi šiame klube, įrodo, jog jis yra geriausias visame miestelyje.

Ispaniškos kavinukės

Gatvėje Cami Cala Banys A ant šlaito su vaizdu į jūrą įsikūręs restoranas ,,Cala Banys“. Tai labai jaukus, jūrinio stiliaus restoranas, kuriame atsipalaiduoti jus privers rami prancūziška ir ispaniška muzika susipynusi su jūros ošimu. Dienos metu vaikštant pėsčiųjų takais siūlau stabtelti šiame restorane išgerti bent kavos ar arbatos, o vakare apsilankyti ir pagurkšnoti ispanišką vyną stebėti temstantį Lloret de Marą.

Kaipgi Ispanija be tikros ispaniškos paeljos? Neįmanoma!

Paeljątekoragauti, kaibuvauBarselonoje, tačiautokios, kokiąvalgėmeLloret de Mare, anksčiau net nebuvauakyseregėjusi. Praktiškaivisoskavinukės ir restoranai (kaip ir visuosekurortiniuosemiesteliuose)yraskirtosturistamspritraukti. Todėl šį kartą labai norėjome atrasti tokią vietą, kur lankosi patys ispanai ir paragauti tikrų ispaniškų gėrybių. Lloret de Mare gyvenantis ispanas mus nusivedė būtent į tokią vietą, apie kurią svajojome.

Tai siauroje Carrer Santa Llúcia gatvelėje įsikūręs restoranėlis ,,La Parrila” (ieškant reikėtų orientuotis pagal ,,Steak House’’ kavinę. Iškart ją praėjus rasite mėlynomis staltiesėmis padengtus staliukus). Šio restoranėlio šefas Jums pagamins didžiulę sultingą paeliją. Siūlyčiau rinktis paelją su jūros gėrybėmis, tikrai nenusivilsite. Tiesa, ją reikėtų užsisakyti bent dieną prieš atvykstant į šią vietą, nes čia paelja yra gaminama pagal tikrą ispanišką receptą. Ryžiai mirkomi 40 minučių ir tik tuomet pradedama ruošti. Atvykusius pavalgyti, virtuvės šeimininkė vaišina ispaniškais tapais, o paeljos kaina dviem žmonėms – 22 EUR (mes jos nesuvalgėme trise). Taip pat nepamirškite prie paeljos užsisakyti vyno, nes ispanai paeljos be vyno nevalgo.

Po tokių pietų tiesiog nuėjome prie jūros ir kaip tikros ispanės ilgai mėgavomės siesta.

Nors vasara jau baigiasi ir norintys apsilankyti Ispanijoje turbūt planus atidėsite kitai vasarai, tačiau nepamirškite apie Lloret de Marą… Šį šiltą, saulėtą miestelį…

Už patarimus ir įspūdžius dėkojame Ugnei Arlauskaitei


Studentų keliavimo po Italiją ypatumai

$
0
0

Dažniausiai renkantis kur praleisti atostogas, mums, lietuviams, pirmosios mintys būna jūros, saulės, šilumos! Panašūs prioritetai buvo ir mūsų, trijų draugų keliauninkų. Tačiau prie to paties norėjome adrenalino, netikėtumų ir pažinties su tikrąja lankomos šalies kultūra. Šį kartą mūsų taikinys buvo Italija – šalis, pasižyminti svetingumu, marmuro naudojimu visur ir visaip, besikeičiančiu kraštovaizdžiu ir atsipalaidavusiais žmonėmis.

Kaip keliauti studentams? Traukiniais!

Visas 12 dienų keliavome su kuprinėmis ant pečių, vienoje rankoje laikydami vandens buteliuką, o kitoje traukinio bilietą. Toks keliavimo būdas Italijoje yra, matyt, vienintelis patogus, greitas ir prieinamas. Autobusais galima keliauti mieste arba norint įveikti netolimus atstumus tarp miestelių, tačiau iš vieno didmiesčio nusigauti į kitą – tokios galimybės mes nematėme. O traukinių sistema šioje šalyje tikrai puikiai išvystyta!

Kainos nesikandžioja, kondicionieriai veikia beveik visur, pasitinka malonūs kontrolieriai (keista, juos sutikdavome retai), o vaizdai pro lekiančio traukinio langą dažnai versdavo šypsotis. Apkeliavome 16 miestų ir miestelių, pabuvome prie dviejų jūrų ir dviejų nuostabių kalnų ežerų. Viskas kainavo apie 350 eurų kiekvienam.

Aplankėme Ankoną-Bolniją-Sasso, Marcioni-Veneciją-Veroną-Peschiera, Gardo-Milaną-Como-Cremią-Genovą-Bogliasco-La Speziją-Levanto-Torre, Lago-Pizą-Florenciją, o vasaros nuotykį užbaigėme Romoje. Per 12 dienų palapinė jau prašėsi taisymo, batai adomi, o kuprinės tvirtinamos.

Kelionė verta 10 balų, pamatėme skirtingus Italijos veidus, supratome, kaip svarbu pasirūpinti gera avalyne ir patogiomis kuprinėmis. Vienas įdomiausių dalykų tas, kad niekada nežinojome, kur nakvosime, o tai buvo savotiška atrakcija visuomet pasibaigdavusi šypsenomis, radus puikius kempingus.

1

Poilsis Italijoje

Visiems, kas planuoja keliauti po Italiją, siūlau bent kelias dienas praleisti Cremijoje ir ten kaip reikiant atsipūsti. Iš Como miestelio 50 km kelionė iki nakvynės vietos palei kalnų apsuptą ežerą. Kas gali būti geriau? Gaivus šaltinių vanduo, avys, kalnų šlaituose tvirtai įsitaisę stūkso spalvoti nameliai. Naktį galima ramiai sėdėti terasoje, grožėtis žvaigždėmis ir miestelių aplink ežerą šviesų mirgėjimu. Mums ten taip patiko, kad likome dar vienai nakčiai ir susitarėme kitą kartą atvykti čia su didesne draugų kompanija, pasiilsėti ar net išmokti kaituoti.

Ką verta pamatyti?

Informaciją galima rasti internete, tačiau nemanau, kad daug kur siūlys keliauti po Italiją rudenį ar pavasarį, kai nėra tokio turistų bumo ir karščio. Pavyzdžiui, Venecijoje tūkstančiai turistų užgožia visą miesto dvasią savo šurmuliu ir blykstėmis, trikdo visuomet perpildyti vandens taksi, kanaluose besimėtančios šiukšlės.

Ramybę atradome vaikštinėdami ramiomis gatvelėmis, kur vietiniai, kavinėse slėpdamiesi nuo saulės, gurkšnojo kavą. Spalvoti, siauri namukai, išlepę balandžiai, žydinčio vandens kvapas, siauros gatvelės – tai atpirko visą nepasitenkinimą karščiu, žmonių mase ir šurmuliu. Keliaujant iš miesto į miestą tokiu dideliu tempu labai gerai pajautėme kiekvienos vietovės skirtumus. Tad iš ramios ir svaiginančios Veronos patekti į dinamišką Milaną buvo įdomi patirtis. Gatvėse vėl pasitiko šurmulys, rankas gaivinome šaltuose fontanuose, dalinomės nepakartojamos Milano katedros fonu nuotraukai su kitais keliais šimtais pozuotojų.

Reikia nepamiršti, kad ši didelė šalis turi daug atspalvių ir jei įprastai šiaurės ir vakarų Italijos miestuose keliautojai jaučiasi saugiai, rytų pakrantėje situacija kitokia.

Patarimai

Italai yra atsipalaidavę, drąsūs ir komunikabilūs žmonės. Jei keliaujant norite pajusti daugiau nei siūlo kelionių vadovai – siūlau pabendrauti su vietiniais. Ne tik išgirsite įdomių istorijų, bet turėsite galimybę susipažinti su skirtingomis nuomonėmis apie Italiją. Keliaujant traukiniais ir perkant bilietus automatuose visuomet reikia atkreipti dėmesį į informaciją, kad nenutiktų kaip mums ir vietoje plano vykti į Bergamo – netikėtai, jau temstant, atsidūrėme Milane.

2

O kalbant apie maitinimą, siūlau rinktis paprastas, italams priklausančias kavinukes ir iš karto pasidomėti, ar bus įskaičiuoti arbatpinigiai ar ne, nes vienur vienaip, kitur kitaip. Lygiai tas pats liečia ir kitas sritis: viešąjį transportą, parduotuves. Kartais net vietiniai negali paaiškinti, kaip veikia viena ar kita sistema, nes dažniausiai viskas daroma kaip norima.

3

Summa summarum

Jei norite pakeliauti, pažinti kultūrą, pamatyti skirtingas vietoves ir tuo pačiu pailsėti ar atsigauti gamtoje – Italija tam puikiai tinka. Ne veltui vietiniai dažniau renkasi poilsį savo šalyje nei keliones į kitus kraštus. Jie turi visko, ko gali norėti bet kurio keliautojo širdis: didžią istoriją, nuostabius miestus ir architektūrą, įspūdingus paplūdimius, kvapą gniaužiančias kalnų grandines, rojumi vadinamus salynus ir dar daugiau – žavias praeivių šypsenas ir atviras širdis.

Ciao, Italija!

Už kelionės įspūdžius dėkojame Rūtai Skaraitei

Makaliaus įspūdžiai iš viešnagės Rygoje: kodėl maistas skrydžio metu yra taip svarbu

$
0
0

Lietingą rugsėjo pirmadienį aviakompanija „airBaltic“ žiniasklaidos atstovams Rygoje pristatė airBalticMeal.com naujoves, kvietė ragauti įspūdingai atrodančius patiekalus, o taip pat į kompaniją pasikvietė žymų maisto guru-kritiką Nikos Loukas, kuris specializuojasi būtent aviakompanijų siūlomo maisto srityje.

Airlinetrends.com, kuriam ir atstovauja N. Loukas, išragavęs tikriausiai daugelio aviakompanijų siūlomą maistą, išankstinį “airBaltic” maisto užsakymą įvertino kaip vieną inovatyviausių ir kokybiškiausių paslaugų aviacijos pasaulyje.

Kodėl maistas skrydžio metu yra taip svarbu?

Pabandykime užduoti sau keletą klausimų:

Ar pamenate, kada paskutinį kartą skridote ir ką valgėte skrydžio metu? Ar skanu buvo?

Greičiausiai daugelis kiek pagalvoję atsakytų į šį klausimą ir galėtų įvardyti.

Ar pamenate ką valgėte praeitą antradienį? Ar skanu buvo?

Nepamenate?!

Ar dar kyla klausimų, kodėl maistas skrydžio metu yra taip svarbu? Nes jį prisimenate ilgiausiai! Tai įspūdis, kuris išlieka ilgam. Įspūdis, kuris primena Jums apie malonią kelionę. Be to, maistas skrydžio metu atpalaiduoja, nuveja šalin blogas mintis ir Jūs maloniai leidžiate laiką. Išlipę iš lėktuvo, dažniausiai dalijatės įspūdžiais apie maistą, jo patiekimą, skonį, stiuardų aptarnavimą ir t.t.

Beje, ar žinojote, kad keliolikos kilometrų aukštyje skiriasi maisto skonis (na, tiksliau – jo suvokimas)? Tikra tiesa – virtuvės šefai tai puikiai žino ir prisitaiko. Pabandykite skrydžio metu užsisakyti pomidorų sulčių – patikėkite, jos bus daug skanesnės nei ant žemės. Patikėsite tuo ar ne, bet skrydžio metu vartoti alkoholinius gėrimus taip pat labai ekonomiška – išgeriate bokalą alaus, o jaučiatės tarsi išgėrę 3! Taip pat avia virtuvės šefai rekomenduoja – valgydami maistą lėktuve, klausykitės muzikos, mat variklių užesys taip pat keičia skonio receptorius!

Taigi maistą reikia rinktis labai atsakingai – tai pusė kelionės malonumo! Štai aviakompanijos “airBaltic” klientai po skrydžio užsakymo turi galimybę virtualioje erdvėje išsirinkti iš daugiau nei 70 maisto produktų ir juos susikomplektuoti pagal savo skonį – tai, ką ketina valgyti skrydžio metu: daržoves, garnyrą, mėsos patiekalą, desertą, vaisius, gėrimus ir pan. Taigi dingo problemos vegetarams, žaliavalgiams ar dėl religinių, sveikatos priežasčių tam tikrų produktų nevartojantiems žmonėms. Maistas tampa Jūsų kūrybine laisve! Visa tai galima užsisakyti iki skrydžio likus ne mažiau nei 24 val. (https://airbalticmeal.com/)

Išskirtinis Makaliaus pasiūlymas!!! Savaitė Turkijoje 4* viešbutyje “Titan Garden” su “viskas įskaičiuota” – 1119 Lt (€ 324,08)!!!

$
0
0

Makalius.lt komanda daro viską, kad pateiktų geriausius pasiūlymus Jūsų atostogoms. Šįkart pateikiame išskirtinį pasiūlymą, kurio neturi NIEKAS KITAS VISOJE LIETUVOJE – tai atostogos puikiame Turkijos viešbutyje už itin mažą kainą!

Rinkis iš žemiau esančių datų, o neradęs savosios – rašyk mums laišką. Ką manai apie savaitės atostogas Turkijoje, Alanijos kurorte (viename gražiausių kurortų su įspūdingu pilies kalnu)  itin gerai vertinamame (Makaliaus komanda buvo, matė, nufotografavo, įvertino ir siūlo Jums) 4**** viešbutyje “Titan Garden” vos nuo 1179Lt asmeniui su “viskas įskaičiuota” maitinimu?

Į kainą įskaičiavome skrydį (skrydžiai kiekvieną ketvirtadienį ir sekmadienį, pirmas skrydis balandžio 17 d.) su rankiniu 5 kg bagažu ir apgyvendinimą dviviečiame kambaryje (jeigu keliausite trise ar keturiese arba su vaikais – vaikams bus pigiau!), o kelionių organizatorius “EcoTravel” Jums pasiūlys smagias ir nebrangias ekskursijas, jeigu to panorėsite.

Skrydžiu laikai

Skrydis pirmyn Vilnius-Antalija 22:50-02:00

Skrydis atgal Antalija-Vilnius 02:50-06:05

 

Trumpai apie viešbutį

ViešbutisDieną

Viešbutis įsikūręs Konakli gyvenvietėje, apie 200 metrų nuo smėlio-žvyro paplūdimio. Viešbutyje yra didelis lauko baseinas, vandens nusileidimo kalneliai, vidaus baseinas. Gražiai įrengtas viešbutis, animatorių komanda ir puikus maistas – tai pagrindiniai giriamieji žodžiai, kuriuos rašo svečiai atsiliepimuose.

Vieta. Konaklis. Atstumas iki smėlio – žvyro paplūdimio yra apie 200 m. Atstumas iki kurorto centro yra apie 12 km (Alanijos). Atstumas iki oro uosto yra apie 130 km.

Viešbutis. Viešbutis atidarytas 2003 m. Kambarių skaičius – 327. Restoranas. A’la carte restoranas (mokama). Baras prie baseino. Užkandžių baras. TV kambarys. Interneto svetainė (mokama). Bevielis internetas (tam tikrose patalpose). Kirpyklos paslaugos (mokama). Skalbimo paslaugos (mokama). Gydytojo paslaugos (mokama).

 

Baseinai – 2. Gultai prie baseino. Gultai paplūdimyje. Čiužiniai prie baseino (mokama). Čiužiniai paplūdimyje (mokama). Skėčiai nuo saulės prie baseino. Skėčiai nuo saulės paplūdimyje. Paplūdimio rankšluosčiai prie baseino (mokama). Paplūdimio rankšluosčiai paplūdimyje (mokama).

 

Aktyvus poilsis. Aerobika. Paplūdimio tinklinis. Smigis. Treniruoklių salė. Stalo tenisas. Vandens sportas (mokama). Vandens gimnastika. Masažas (mokama). Sūkurinis baseinas (mokama). Garinė pirtis. Sauna (mokama). Viešbutyje yra vandens pramogų parkas (mokama). Periodiškai vyksta pramoginiai renginiai.

Vaikams. Baseinai vaikams – 2. Mini klubas. Žaidimų kambarys (mokama). Žaidimų aikštelė. Vaikų diskoteka. Lovelės kūdikiams. Vaikiškos kėdutės restorane. Periodiškai vyksta pramoginiai renginiai vaikams. Yra vandens kalneliai. O štai taip atrodo kambariai:

 

Kiek kainuoja atostogos šiame viešbutyje?

Visai nedaug! Žemiau pateikiame pasiūlymą. Į kainą įskaičiuotas skrydis ir apgyvendinimas dviviečiame kambaryje. Papildomai mokama už pasirinktinas paslaugas (pervežimą, bagažą, ankstyvą registraciją ir vėlyvą išvykimą – jeigu Jums to reikia. Makaliaus komanda rekomenduoja keliaujant dviese imti vieną 20 kg bagažą ir ankstyvą registraciją viešbutyje su pervežimu). Papildomų paslaugų kainos surašytos mūsų straipsnio apačioje, jeigu jas norėsite įsigyti vėliau – bus taikomas 30 Lt mokestis už sutarties keitimą.

Spalis:

  • Spalio 12-19 dienomis 1469 litai asmeniui;
  • Spalio 16-23 dienomis 1419 litai asmeniui;
  • Spalio 19-26 dienomis 1349 litai asmeniui;
  • Spalio 23-30 dienomis 1299 litai asmeniui;
  • Spalio 26 – lapkričio 2 dienomis 1119 litai asmeniui;
  • Spalio 30- lapkričio 6 dienomis 1289 litai asmeniui;

Papildomos paslaugos (neprivaloma):

  1. Pervežimas oro uostas – viešbutis – oro uostas 50 lt/€ 14,48 asmeniui.
  2. Reg. bagažas 15 kg – 150 lt(€ 43,44), 20 kg – 170 lt (€ 49,24) į abi puses vienas vienetas.
  3. Ankstyva registracija viešbutyje (jeigu į kambarį patekti norite vos atvykus – kad nereikėtų laukti ryto) nuo 45Lt (€ 13,03) iki 110 Lt (€ 31,86) asmeniui.
  4. Vėlyvas išvykimas (jeigu paskutinę kelionės dieną norite likti kambaryje iki vėlaus vakaro, kol Jūsų atvažiuos paimti) nuo 45 Lt iki 110 Lt asmeniui (kaina svyruoja nuo mėnesio – vasarą brangiausia, rugsėjį ir spalį pigiau).

Kelionės kainos pavyzdys:  Spalio 19-26 dienomis skrydis ir viešbutis 1129 lt (€ 326,98), pervežimas 50 lt (€ 14,48), ankstyva registracija 45 lt (€ 13,03)). Keliaudami dviese, daugelis ima tik vieną registruojamą 20 kg lagaminą. Taigi, kaina asmeniui dalinantis lagaminą dviese – 85 lt (€ 24,62). Bendra kelionės kaina: 1354 litai (€ 392,15) :-) Tikrai labai maža, palyginti su kokybe!!!

Kokių išlaidų dar gali prireikti?
  • arbatpinigiai, išlaidos lauktuvėms;
  • draudimas ( jį pigiai įsigysi www.makalius.lt/draudimas skiltyje);
  • ekskursijos (ekskursijų sąrašą gausi iš Makaliaus, įsigijus kelionę arba atvykus į viešbutį).

Kaip užsakyti šią kelionę?

Jums tereikia parašyti mums el.paštu labas@makalius.lt. Laiško temoje būtinai nurodykite “Turkija Titan Garden” – taip mes atsakysime skubos tvarka. Laiške nurodykite:

  • keliaujančiųjų skaičių ir vaikų amžių (jei keliaujate su vaikais);
  • pasirinktą datą;
  • papildomas paslaugas.

Makalius su Jumis susisieks paskaičiavęs galutinę kelionės kainą. Jeigu iki kelionės liko daugiau nei 30 dienų – mums reikės pervesti 30 proc. avansą, o mes tuo tarpu Jums persiųsime kelionių organizatoriaus sutartį, kurią turėsite pasirašyti ir atsiųsti mums atgal. Jeigu iki kelionės liko mažiau nei 30 dienų, būtinas 100 proc. sumos apmokėjimas.

Tai išties puikus pasiūlymas poroms ir šeimoms – patys įsitikinome ir Jums rekomenduojame! Populiariausias pasaulyje kelionių portalas “TripAdvisor” sulaukė 77 atsiliepimų iš klientų, apsistojusiųjų šiame viešbutyje. Net 50 šeimų įvertino šį viešbutį “Labai gerai” ir “Nuostabiai”. Jų atsiliepimus pamatysite paspaudę čia.

Kitokia Makaliaus kelionė: keltu iki Vokietijos – tiesiai į pramogų parkų sūkurį

$
0
0

Mano kelionės jau seniai bebuvo kitokios ar išskirtinės. Paprastai visad vykstu į oro uostą, sėdu į lėktuvą ir lekiu pažinti miesto ar pramogauti. Nieko ypatingo, ar ne? Kartais pagalvoju, kad visa tai tampa rutina, tik kiek įdomesne, nei sėdėjimas biure nuo ryto iki nakties.

Tik štai ši kelionė, apie kurią Jums netrukus papasakosiu, bus viena išskirtinių mano trumpame gyvenime. Juk plauksiu keltu! Gėda prisipažinti, bet tai tiesa – anksčiau keltu esu plaukęs tik kelias valandas arba… Na, iš Klaipėdos į delfinariumą juk turbūt visi plaukėme. Gavęs progą išbandyti lietuviškus keltus tolimomis kryptimis (Švedija, Vokietija), dar tą pačią dieną ėmiau dėlioti savo kelionės maršrutą, o kitą rytą kišenėje jau turėjau „DFDS Seaways“ kelto „Victoria“ bilietus iki Kylio (Vokietijoje) ir atgal.

Ši kryptis, beje, labai populiari – ketvirtadienio vakarą lipant į keltą Klaipėdoje teko pastovėti eilėje kartu su šeimomis, traukiančiomis į Vokietijos pramogų parkus. Ech, pasijutau mažu vaiku – mano kelionės tikslas juk taip pat papramogauti! Kelto registratūroje mane atvykusį pasveikina laivo komercijos vadovas Juozas. Į Juozą galima kreiptis visais klausimais. Ėjau net pasiguosti, kad kiek baisoka keltu pirmą kartą taip ilgai plaukti – Juozas nuramino, kad tikrai nėra ko bijoti, keltas yra labai saugus, o visa komanda yra apmokyta nelaimės atveju padėti visiems išsigelbėti. Pasirodo, visa įgula, net barmenai ir indų plovėjos – prieš kiekvieną savo pamainą išklauso instruktažą ir kartu visi prisimena pagrindinius veiksmus nelaimės atveju.

Mūsų keltas pajuda iš Klaipėdos uosto lygiai 19:30. Užeinu į savo kajutę – ji atrodo tikrai didesnė, nei nuotraukose! Lyg 3* viešbučio kambarys, labai tvarkingas. Manęs laukia 22 valandos kelionės Baltijos jūra – vasarą labai ramia, rudenį ir žiemą kiek labiau banguota. Laivo kapitonas Henrikas sako, kad bangavimo nereikia bijoti – keltas didelių bangų metu išskleidžia taip vadinamus „pelekus“, kurie stipriai sumažina bangavimo pojūtį visiems keleiviams.

Išalkusieji kelte gali pavakarieniauti. Tą padarau ir aš. Už 15-20 litų čia galima įsigyti karštą patiekalą, o sumokėjus 45 litus, galima krautis visko, ko tik panorėsi – švediškas stalas. Maistas skanus, šviežias, yra ir desertų. Po vakarienės visi keleiviai išsiskirsto – kas į kelto parduotuvę apsipirkti, kas į kajutę miegoti, o likę bendrauja ir sėkmingai randa naujų draugų laivo baruose. Šįkart pasirenku miegą – noriu pailsėti prieš turą po Vokietiją!

Ir iš tiesų, gerai pailsiu. Ryte pabudęs kajutėje akimirką nesupratau, kur esu – ar viešbutyje, ar namuose. Ne, visgi kelte! Jau artėjome prie Kylio, tačiau liko dar kelios valandos plaukimo. Pusryčiai kelto savitarnos restorane kainuoja 5 eurus (18 litų), pavyksta pasistiprinti visam pusdieniui. Per visus televizorius rodomi lietuviški kanalai. Štai technologijos! Telefono ryšio nėra, bet televizorius veikia kuo puikiausiai net ir vidury Baltijos jūros. Visi stebi „Labą rytą“.

Po pusryčių kapitonas Henrikas duoda leidimą apsilankyti ant tiltelio – tai vieta, iš kurios valdomas laivas. Visa erdvė maždaug trigubai didesnė už mano kelionių studiją, esančią Vilniaus centre. Čia – ir pasitarimų kambarys, ir trys “vairai”, daugybė kompiuterių, netgi popierinis jūrlapis (jei netyčia sistema sustreikuotų). Henrikas papasakoja, kad kartą yra plaukęs nuo Lietuvos iki pat Čikagos. Kelionė truko 18 parų! Visas jo gyvenimas – jūroje.

Plaukiant tiek šonuose, tiek priekyje matau ir kitus laivus. Norvegų didžiuliai keltai, lenkų krovininiai laivai plaukia visai netoli mūsų. Bet taip tik atrodo – jūroje laivai prasilenkti turi ne mažesniu, nei vieno jūrmylės atstumu (1.85 km). Sąsiauriuose gali ir arčiau vienas kito būti – pusė jūrmylės.

Per pietus mane, vaikštinėjantį po kelto parduotuvę, pasigavo komercijos vadovas Juozas. “Ar nori pamatyti mašinų skyrių?, – rimtai klausia jis. Aš nustembu, sakau – “Ačiū, jau prisižiūrėjau, kai ten savo mašiną parkavome…”. O jis pradeda juoktis – juk sakydamas “mašinos”, Juozas turėjo omenyje laivo variklių skyrių! Žinoma, kad noriu. Mašinų (variklių) skyriaus vadovas pasitinka mane, uždeda šalmą, ausines ir pajudame ten, kur paprastai keleiviai niekada nepatenka ir nemato. Leidžiamės žemyn stačiais laiptais. Garsas vis stiprėja. Pamatau du variklius, sukančius sraigtus – abu maždaug automobilio dydžio. Prie pat variklių skyriaus darbuojasi mechanikai. Juk jeigu kas nors sugenda, viską sutvarkyti reikia būnant laive. Darbuotojų pamaina keičiasi tik kas mėnesį!

Per pietus pasiekiame Kylį. Visą valandą iki jo lydėjo nuostabūs vaizdai – Kylio miestas, paplūdimiai, įvairiausios šalia praplaukiančios jachtos. Visiems keleiviams metas atlaisvinti kajutes ir su visais savo daiktais keliauti prie automobilių. Netrukus visi pradėsime judėti žeme.

Iki Hamburgo – apie valanda kelio. Mano maršrute tai buvo protingiausias pasirinkimas pirmai stotelei – Kylyje užsilikti nesinorėjo, bet ir per toli pirmąją dieną nuvažiuoti nebuvo verta, todėl saulėtas Hamburgas pasitiko 30 laipsnių karščiu ir brangiais viešbučiais vasaros sezonu… Beje, mums pavyko rasti pigų – tai „Prizeotel Hamburg City“ – visiškai naujas, modernus, vos 2** gavęs, bet visų 4**** vertas viešbutis,  dvivietį kambarį įkainojęs 60 eurų. Taigi, maždaug po 105 litus asmeniui. Keista viską pasiekti savo, o ne nuomotu automobiliu – nereikia rūpintis dėl vokiškų kuro kainų (juk pilną baką įsipylėme dar Lietuvoje), mokėti už automobilio nuomą ar draudimą, nervintis ir pratintis prie kito automobilio vairo.

Hamburgo rotušė, Reeperbahn gatvė (lyg raudonųjų žibintų kvartalas), Speicherstadt – istorinis uosto sandėlių rajonas, dabar paverstas prabangiu rajonu, pasivaikščiojimas palei Hamburgo kanalus – trumpa vakarinė pažintimi su miestu, alaus bokalas krantinėje ir… kiek didokos kainos mano vakarienei. Eisiu ieškoti pigiau.

Rasti pavyksta – manasis viešbutis „Prizeotel Hamburg City“ siūlo burgerį su čipsais už 7 eurus. Ir čia jau pasirinkus visus papildomus pagardus! Kaina primena lietuvišką, drąsiai užsisakau. Skrandis džiaugiasi ir laukia rytojaus.

9 valandą ryto, truputį pramigę, lekiam Soltau miesto link – mano GPS sistema rodo, jog būtent šalia šio miesto įsikūręs vienas geriausių Vokietijos atrakcionų parkų – Heide Park. Vėlgi, tik valanda kelio ir mes jau parkuojame automobilį stovėjimo aikštelėje prie įėjimo.

Keli patarimai:

  • Su savimi pasiimkite maisto ir vandens, nes parke kainos – kosminės;
  • Neimkite nereikalingų daiktų – rankinių, kuprinių, fotoaparatų, raktų, pinigų. Viską palikite automobilyje, saugomose spintelėse arba jeigu tuos daiktus pasiimti būtina, apsivilkite kažką su uždaromis kišenėmis (su užtrauktuku) – kitu atveju Jūsų smulkūs daiktai išbyrės lakstant amerikietiškais kalneliais;
  • Įėjimo į parką bilietą įsigykite bent prieš 3 dienas (jei nesate tikri dėl orų) iki atvykimo. Prieš tiek laiko įsigyjant bilietą internetu heidepark.de puslapyje, sutaupysite net 11 eurų ir vietoje 42 eur už įėjimą mokėsite tik 31. Tiek kainuos bilietas už visos dienos neribojamas pramogas parke. Įėjimas į visus atrakcionus – nemokamas ir nelimituotas.
  • Apsilankymui parke rinkitės darbo dieną, kadangi savaitgaliais čia atvyksta itin daug žmonių. Darbo dienomis eilės mažesnės, laukti prie atrakciono beveik nereikia. Prieš porą metų lankėmės savaitgalį – kai kur laukdavome ir po 40 minučių.
  • Parkas dirba nuo 10 iki 18 val. Stenkitės į jį atvykti 10 valandą, kadangi tokiu metu didesnė tikimybė išvengti eilių – visi žmonės pradeda rinktis nuo vidurdienio.
  • Nebijokite, kad Jus gali supykinti – tai visiškai ne tokio lygio atrakcionai, kurie pas mus atvažiuodavo (o dabar jau nebevažiuoja, nes uždraudė) į Palangą. Linksmieji kalneliai nesukelia nemalonių jausmų, o atvirkščiai – leidžia pajusti neigiamą G-force jėgą, laisvo kritimo jausmą ir panašiai.

Tai mano mylimiausias parkas Europoje, kol neapsilankiau geresniame. Čia tiek daug pramogų tiek vaikams, tiek suaugusiems – džiaugiasi visos šeimos. Beje, šeimos bilietai pigesni :) o studentams nuolaidos netaikomos.

Pusdienį praleidžiame parke. Mano mėgstamiausi – „Scream“ (laisvas kritimas nuo 103 metrų aukščio bokšto, pasiekiant 100 km/val. greitį), Flueg der Daemonen (Demonų skrydis – naujausias parko atrakcionas, pristatytas tik 2014-aisiais, pats švelniausias ir geriausius jausmus suteikiantis važiavimas), Krake (praminiau jį rykliuku – laisvas kritimas traukinuku 41 metrą žemyn, tiesiai rykliui į nasrus), Desert race (traukinys per 2.4 sekundės įsibėgėja iki 100 km/val.) bei, žinoma, aukščiausi Europoje mediniai kalneliai „Colossos“, laisvo kritimo metu išvystantys net 110 km/val. greitį.

Apie parką galėčiau kalbėti ir kalbėti – tai tikrai geriausias mano potyris šiais metais! Bet mums jau metas judėti toliau – vėlgi lygiai valandą – į Brėmeno miestą. Čia leidžiu sau kiek atsipalaiduoti – pagavau akciją ir rezervavau 5* „Swissotel Bremen“ – mėgstamiausią viešbutį Brėmene su šampaniniais pusryčiais. Jeigu dar nežinote, kur sumedžioti nakvynę 5* viešbučiuose už 200 litų, drąsiai rekomenduoju – Makaliaus viešbučių paieška :)

Patikėkite manimi, tokio grožio iš mažai žinomo Brėmeno miesto Jūs nesitikėjote. Įdomiausias man Šniūro kvartalas, kuriame nusprendžiame ir papietauti. Kainos nesikandžioja labai stipriai: pagrindinis patiekalas 9-12 eurų, sriuba 3-4 eurai, alaus bokalas 4-6 eurai. Už lango penktadienis. Pamažu daugėja linksmai nusiteikusių žmonių, šmirinėjančių gatvėmis. Kažkur skubančių, kažko laukiančių, dėl kažko itin besidžiaugiančių. Man patinka pažinti miestą jame naktinėjant. Susipažįsti su naujais žmonėmis, sužinai jų nuomonę apie savo kraštą. Nebandėte?

Nepamirškite nusifotografuoti prie Brėmeno muzikantų statulos, apžiūrėti Brėmeno rotušę, Rolando skulptūrą, Šv. Petro katedrą, arba įmesti monetą į Monetų šulinį, esantį „Am Markt“ aikštės viduryje.

***

10 valanda ryto. Šeštadienis. Na gerai, šiandien galima kiek pamiegoti, bet tik valanda ilgiau! Nes netrukus savo duris visiems pirkėjams atvers Brėmeno pakraštyje esantis „Waterfront“ prekybos centras, kuriame gausu parduotuvių, vis dar neatsidariusių Lietuvoje. Viena jų – „Primark“, kur gali įsigyti batelius už 3 ar 5 eurus, o kelnes – už septynis. Jeigu gyvenčiau Vokietijoje, čia neapsipirkinėčiau, nes man nepatinka gatvėje matyti vienodai apsirengusius žmones. Tačiau šiuo atveju lietuviai gali pasidžiaugti ir, iš tokios „shopinimosi“ kelionės grįžę, puikuotis niekur nematytais drabužiais. Tik niekam nesakykite, kiek mažai mokėjote! :) Automobilių „Waterfont“ pasieksite per 10 minučių, vietiniu transportu (tramvajumi) – per 15-20.

Neribojamo greičio autobanu lekiam Hamburgo link. Kaip ir visada, užtrunkame lygiai valandą. Čia nespėjome aplankyti vieno objekto – miniatiūrų muziejaus. Miesto centre įsikūręs, 12 eurų už įėjimą prašantis muziejus vertas kiekvieno už jį sumokėto cento. Nežinau, kur dar galima pamatyti tokį kiekį kruopštaus, itin kruopštaus darbo. Perkant bilietus, kasininkė būtinai Jūsų paklaus, iš kur esate. Išdidžiai pasisakykite – iš LIETUVOS! Muziejaus ekrane rodoma statistika, kiek ir kokios tautybės gyventojų apsilankė šiame muziejuje. Aš  buvau 2542 lietuvis, o kelintas tu?

Naujausias muziejaus įrengimas – miniatiūrinis oro uostas. Ar galite patikėti, kad muziejuje kyla ir leidžiasi lėktuvai, važiuoja peronu ir sustoja prie įlaipinimo/išlaipinimo vartų? Muziejuje kas 15 minučių diena keičia naktį, o viską įdėmiai apžiūrint bei grožintis tuo, ką per metus aplanko net 1 milijonas žmonių, paprastai praleidžiama apie 3 valandas. Miniatiūriniam pasauliui Hamburge sukurti prireikė net 500 000 darbo valandų, 13 kilometrų miniatiūrinių traukinių bėgių. Jeigu manote, kad muziejus įdomus tik vaikams – klystate, vaikai, viską apžiūrėję, tempia tėvelius namo, o tėveliai stovi kaip įbesti ir grožisi sukurtu pasauliu!

O mums jau metas judėti Kylio link. Šįkart tenka pastovėti kamščiuose, tad kelionė trunka apie pusantros valandos. Jeigu keliausite panašiu maršrutu, nepamirškite, kad registracija į keltą prasideda likus 3, o baigiasi – likus 1.5 val iki išplaukimo. Būtinai pasilikite laiko nenumatytiems atvejams – kamščiams ar kitiems nesklandumams. Mes nusprendėme užsukti į Kylyje esantį „Citi-Park“ prekybos centrą ir pripirkti namiškiams lauktuvių.

23 valandą vakaro „Victoria Seaways“ pajuda Lietuvos link. Visi keleiviai įsikuria savo kajutėse ir lyg ramiausiame viešbutyje užmiega. Vėlų sekmadienio vakarą, pasiekiame Klaipėdos krantus. Džiaugiuosi, kad nusprendžiau atrasti naujus kelionių būdus – šįkart atradau kelionę keltu. Pasiek Europą pailsėjęs ir tu!!!

Beje, jeigu svajojate dirbti jūroje ir plaukiojimas laivais atrodo neatsiejama Jūsų gyvenimo dalis, naujausiame rudens numeryje “Makaliaus kelionės”, kuris pasirodys spalio pabaigoje, rasite svajonių profesijos interviu su laivo “Victoria” kapitonu Henriku ir komercijos vadovu Juozu – galbūt jie galutinai tave įtikins traukti ten, kur sako širdis?  :heart:

Vankuveris – kodėl verta aplankyti?

$
0
0

Sunku atsakyti į klausimą, kodėl verta aplankyti Vankuverį. Vieni keliauja dėl rekomendacijų, kiti – norėdami įgyvendinti svajones, treti – pragmatinių tikslų vedini. Nori pamatyti Kanadą tokią, kokia ji yra iš tiesų? Keliauk į Vankuverį. Net jeigu biudžetas yra smarkiai ribotas, visada bus galimybė vietoj kokteilio bare rinktis kelionę į kalnus.

Yra šiek tiek logikos visuose miestų –iausių rinkimuose, kodėl Vankuveris patenka į dešimtuką. Šis uostamiestis turi viską, ko reikia geram miesto vardui įtvirtinti: šiek tiek architektūros, istorijos, modernaus požiūrio į aplinkosaugą ir modernaus miesčioniško gyvenimo būdo, priėjimo prie vandens, kalnų. Beje, apie miesto žmones. Nesistebėkite, jeigu eidami gatve užuosite aplink jus sklandančios ,,žolės’’ kvapą – tai nėra legalu, bet vietiniai tai sėkmingai toleruoja. Taip pat, kaip ir faktą, jog miesto centre sutiksite daug benamių – tai daugiau pasirinktas gyvenimo būdas, nei likimo duotybė.

Geros muzikos mėgėjai sutiks, jog pasirodyti Vankuveryje kiekvienam atlikėjui yra ne garbės reikalas, o būtinybė. Visgi, norint išvengti artimo fizinio kontakto su nesibaigiančiais turistų būriais, keliauti patariama sezono pradžioje, balandžio mėnesį, o išsiilgusiems nepakartojamų rudens spalvų – spalį. Kur apsistoti? Norintieji sutaupyti pasirinks nakvynės namų (hostel) siūlomas paslaugas, žinoma, visada yra brangesnių alternatyvų. Turite pažįstamų? Nenuostabu. Keliauti į Vankuverį metams su leidimu gyventi bei dirbti tarp lietuvaičių šiuo metu yra nepaprastai populiaru.

Pavalgyti vidutinio lygio restorane jums kainuos apie 10 – 30 dolerių, be gėrimų. Sakot, nebrangu? Vankuveriečiai jums pritars. Brangiau gali atseiti, jeigu sugalvosite iškeliauti į kalnus (maršrutą lengvai iširinksite pagal fizinį pasiruošimą ir laiko sanaudas) ir pamiršite apsidrausti – malonumas gauti pirmąją pagalbą kainuos daugiau, nei jūsų lėktuvo bilietas.

Nenorite susipurvinti batų? Nepasitikite savo jėgomis? Gondola pasikelkite į Grouse kalną ir grožėkitės panorama. Norintiems iššūkių patariama kopti patiems ir nusileisti gondola žemyn – nulipti nuo kalno griežtai draudžiama saugumo sumetimais. Patirsite dvigubą dozę nuotykių – yra tikimybė, jog būsite aplenkti nėščios moters ar senjoro, kuris yra nenusakomo amžiaus. Nieko tokio, pirmas kartas visada sunkus.

Turite laisvą dieną apžiūrėti miestą? Tada registruokitės ekskursijai su Eriku. Tai padaryti galima ,,HI-Downtown hostel’’ (tel. nr. 604-684-4565). Už mažiau nei 35 dolerius turėsite devynių valandų ekskursiją po miestą ir už jo ribų, neaplenkiant Capilano ir Lynn kanjonų. Pasidomėjus, jog vien įėjimas į Capilano kanjoną jums atsieitų apie 35 dolerius, pasinaudoti šio gido paslaugomis daugiau nei verta. Norite tapti filmų žvaigžde? Vankuveris yra trečias pagal dydį miestas pilnametražių ir televizijos serialų gamintojas Šiaurės Amerikoje. Gamyba vyksta kiekvieną dieną ir suteikia galimybę užsidirbti 20,000 įvairios kvalifikacijos žmonių.

Ar dar kartą sugrįžčiau į Vankuverį dešimčiai dienų? Vargu. Tikiu, jog vieno gyvenimo neužtenka visam pasauliui pamatyti, bet žinau viena – jeigu manęs  paklausia, mano –iausią kelionių kryptį, atsakau – Vankuveris. Tai miestas, kuris pilnas emigrantų ir niekas neklausia antro klausimo po vardo, iš kur tu – niekam tai neįdomu. Vienintelis minusas, kuris man ateina į galvą – tai atstumas. Na, bet ar tai kliūtis šiais laikais?

****

Už kelionės įspūdžius ir nuotraukas dėkojame Linai Valevičiūtei

Kelionė per Balkanus + FOTO

$
0
0

Pasakojimo apie mūsų kelionę nenoriu išplėsti ir labai smulkiai aprašinėti. Tai bus daugiau informacinio pobūdžio: ką daryti, ko ne, į ką atkreipti dėmesį ir kas svarbiausia – išlaidos ir taupymas. Nors po kelionės supratome, kad daug kur iš tiesų neapgalvotai išlaidavome, bet tam juk ir yra atostogos, bent retkarčiais neskaičiuoti.

Viskas prasidėjo, kai nusprendėme aplankyti Juodkalniją, o tai norėjome padaryti tik pravažiavus Kroatiją. Savo automobilio nenorėjome aukoti šiai kelionei, todėl teko pamąstyti, kaip patogiau ir taupiau pasielgti. Po ilgų diskusijų nusprendėme skristi į Prahą, ten nuomotis automobiliuką. O grįžti iš Budapešto. Keliavome keturiese, tad vidutiniškai bilietai Vilniaus-Praha (su „Air Lituanica“) ir iš Budapešto į Vilnių su „Wizzair“ ir „Ryanair“ kainavo 290 Lt. Bagažo kainų neskaičiuoju, kadangi tai kiekvieno žmogaus pasirinkimas keliauti su lagaminu ar be. Nors šioje kelionėje pamatėm „Wizzair“ bagažo paslaugų privalumą prieš „Ryanair“.

Ir štai vėlyvą spalio pradžios vakarą mes Prahoje. Nuo oro uosto iki viešbučio taksi nuderėjome už 550 Kronų. Keliaujant keturiese – labai gera kaina. Nakvynę pasirinkome netoli centro ir greitkelio į Austriją, kad po to nestovėtume rytiniuose kamščiusoe. Kitą dieną išsinuomavome automobiluką ir jau po pietų buvome pasienyje su Austrija. Nuomojantis automobilį norėtume patarti turėti ne tik asmens dokumentą ir teises, bet ir, pvz., draudimą su Jūsų duomenimis ir adresu. Nes ir šį kartą teko raudonuoti už mūsų tautiečius. Nuomos punkte mums pranešė, kad pigiausia ir lengviausia padirbt Lietuvos pasą ir kad neseniai lietuvė išsinuomavo tris Mercedes automobilius, iš kurių nuomotojai rado tik vieną. Tad nuomos procesas užtruko. Automobilį nusprendėme perduoti nuomotojams toli nuo Prahos, tad reikėjo papildomai sumokėti už automobilio pargabenimą (apie 200 eurų.). Už 9 paras gavosi nei daug, nei mažai – apie 600 eurų, nors suma galėjo būti apie 50–70 eurų mažesnė. Patarčiau mokėti grynais, ne kortele, nes nuo kortelės nuskaičiavo labai nepalankiu Kronų ir Euro kursu.

Pasienyje su Austrija siūlau apsipirkti prekybos centre būtiniausių produktų. Juk Čekija buvo pigiausia šios kelionės šalis.

Apie kelio mokesčius paminėsiu, bet turbūt visi ir taip žino, kad įvažiavus į Austriją (pvz., 8,5 euro už 10 parų), Slovėniją, Vengriją reikia pasirūpinti vinjetėmis ir jas klijuoti ant stiklo tik tose vietose, kur nurodyta ant pačios vinjetės. Nors jų kaina pasirodo nemaža, ypač kai žinai, kad keliausi ne 10 parų per šalį, o tik keletą valandų, bet patikėkite – baudos labai didelės.

Pravažiavę autostrada Austriją, atsidūrėme Slovėnijos Maribore. Važiavome šiuo keliu, nes mums taip patarė, kad išvengtume kamščių Austrijos tuneliuose. Tad Bledą palikome kitam kartui.

Būtinai aplankykite pakeliui Liublijaną. Jaukus, šiltas miestelis, kuriame tikrai daug nesugaišite laiko ir būtinai nueikite į turgelį, sezono metu ten yra daug skanėstų J. Taip pat užsukome į Slovėnijos pajūrį – Koperį. Tik čia pajutom, kad jau atostogos! Jūra, saulė, šiluma.

Keliaujant per Kroatiją, nakvynes rinkomės atsitiktinai, iš anksto nerezervavome, nors, kaip paaiškėjo, galima buvo nemažai ir sutaupyti, ir gyventi arčiau jūros, ir sugaišti mažiau laiko ieškant apartamentų. Visos kelionės metu (turėjome 10 nakvynių) už nakvynę vidutiniškai mokėjome apie 13-14 eurų vienam asmeniui.

Įvažiavę į Kroatiją supratome, kad čia neįsibėgėsi. Pirmiausia tai ženklai, ribojantys greitį. O antra, kroatiškos baudos už greičio viršijimą. Tad su šiuo reikalu atsargiai. Už 12km/h mes sumokėjome 125 Lt. Galėjo būti ir 250 Lt, bet kadangi sutikome mokėti vietoje, kaina sumažėjo per pusę. Baudų sumas patikrinome, kad nebūtume apgaudinėjami policininkų. Tad nuo šiol važiavome pagal taisykles, kas labai vargino ir planuotas maršrutas prailgo, kadangi maksimalus leidžiamas greitis kito nuo 40 iki 60 km/h. Gerai tokiais atvejais turėti kunų, nes mokant baudą reikėjo važiuoti iki bankomato. Bankomatas nuskaičiuoja irgi nepalankiu kursu, tad idealiausią kursą matėme tik Rovinyje – už 1 eurą gavome 7,6 kunas. Didmiesčiuose ir turistinėse zonose šis kursas yra mažesnis + dar prisideda komisiniai. Kroatijoje pasiruoškite ženkliai didesnėms maisto kainoms kavinėse.

Už kelius Kroatijoje mokama prie vartelių nusukant nuo greitkelio, įvažiavus reikia tik atsispausdinti iš aparato talonėlį. Paskaičiavus gavosi, kad už 1 km mokėjome 10 lt. centų. Taip kaip ir į priekį važiavome tik pajūriu, už kelius mokėjome tik keliose vietose.

Pakeliui aplankėme vertus dėmesio miestelius ir miestus tokius kaip Rovinis, Cirkvenicas, Senj, Zadaras (rekomenduoju į jį važiuoti su keltu per salą, GPS pats nurodo šį maršrutą. Už keltą keturiem asm. + automobilis sumokėjome apie 60 litų (136 kunai)), Šibenik, Primošten, Trogir, Split, Dubrovnikas.

Juodkalnija pakerėjo savo jūra, jos spalva ir paplūdimiais bei kalnais. Pakeliui į Budvą teko grožėtis Kotoro įlanka, Kotoro miesteliu. Pačioje Budvoje nakvynės kainos didokos (aplink prabangūs viešbučiai ir Kazino), todėl pasirinkome labai jaukų miestelį Rafailoviči, maždaug už 5 km nuo Budvos, šalia gražaus paplūdimio ir įlankos.

Juodkalnijoje su greičiu irgi atsargiai. Važiavom 45 km/h greičiu kur stovėjo 40 ženklas, vis tiek sustabdė ir liepė mokėt baudą, nes jų duomenimis mes važiavome 55. Tad nepasiduokite, bandykite įrodinėti savo tiesą. Šiuo atveju praverčia rusų ir lenkų kalbos žodynas. Tad nieko nepešę, Juodkalnijos policininkai mus paleido. Buvo ir dar vienas atvejis su greičio viršijimu. Sustabdžiusiam policininkui prisipažinome, kad iš tiesų galėjome viršyti greitį, bet kadangi ženklą 80 staigiai keičia 60 ir stabdymas nuokalnėje, tai neužteko laiko sulėtinti iki reikiamo greičio ir t.t. Tad šį kartą geranoriškai nusiteikęs policininkas palinkėjo mums geros kelionės.

Juodkalnijoje nusprendėme daugiau laiko skirti poilsiui, tad aplankėme tik Stary Bar, tikrai verta, kadangi retai kur galima pamatyti 12 amžiaus cerkvę ir kad vienoje vietoje būtų cerkvė, bažnyčia ir mečetė. Verta dėmesio ir Šv. Stefano sala.

Važiuojant atgal Budapešto link, apsistojome jaukiame miestelyje Senj, taip pat verta aplankyti ir KRKA parką arba garsujį Plitvicos ežerų parką (tikrai reta kur pamatysi šitiek ežerų ir krioklių vienoje vietoje). Link Vengrijos keliavome tik autostrada (~ 600 km.), tad už kelius sumokėjome apvalią sumelę. Jei nuspręsite aplankyti Zagrebą, negaiškite laiko, nieko ypatingo ten neatrasite, tiesiog susipažinsite ir užsidėsite pliusą, kad buvote Kroatijos sostinėje.

Noriu paminėti, kad keliavome jau pasibaigus sezonui ir nakvynių kainos buvo sumažėjusios beveik dvigubai, ko nepasakysi apie maistą.

Įvažiavus į Vengriją už pasienio punkto reikia už kelių km nusukti nuo greitkelio ir nuvažiuoti į Letenye miestelį, artimiausioje degalinėje sumokėti už kelius.

Daugiau kaip ir viskas aišku: naktinis Budapeštas (nuostabus senamiestis kaip dieną, taip ir naktį), palinka, guliašas, oro uostas, persėdimas Briuselio oro uoste, Vilnius... home sweat home.

Dėkojame mūsų skaitytojui už įspūdžius.

Estija Makaliaus akimis: kodėl į ją grįžti noriu labiau, nei keliauti į Indiją

$
0
0

Kai išgirstu ką nors kalbant apie Estiją, nenustembu. Atrodo taip įprasta, visiškai arti, jau matyta ir ištyrinėta... Nežavi, ar ne? Vienas draugas pasigyrė, kad apsilankė Estijoje, o štai kitas bičiulis pakvietė į kelionės po Indiją įspūdžių vakarėlį. Kuo labiau susigundytumėte? Asmeniškai aš – ESTIJA! Kodėl? Tuoj pat viską smulkiai papasakosiu.

„Estonian Air“ lėktuvas reisu Vilnius-Talinas jau kokį penktą kartą leidžiasi lietingu oru. Na, man su visais apsilankymais Estijoje šitaip pasiseka – arba pūgos siaučia, arba lietūs merkia, o aš lakstau žliugsinčiais batais po šlapią Talino senamiestį. Šįkart viskas buvo taip pat, tik gerai, kad vasarą – birželio pradžioje. Mano kelionės tikslas – susipažinti su kitokia Estija. Talino šįkart nelankysiu. Na, nebent tik pačiu jaukiausiu Europoje pripažintą oro uostą, kuriame man tikrai patinka sėdėti ir laukti savo skrydžio... Arba pakeliui į Saremos salą užsukti pietų į „Sfaar“ restoraną, patenkantį į TOP 50 Estijos maitinimo įstaigų. Įsivaizduokite – aplink pietų stalus vien drabužių lentynos. Žodžiu, valgai ir renkiesi, ką iš jų butiko norėtum įsigyti. Radai patikusį drabužį? Įtrauksime jį į pietų sąskaitą!

Saremos sala nuo šiol – SPArema

Kad patektume į Saremą, turim perplaukti jūrą keltu maršrutu Virtsu-Kuivastu. Suaugusiam toks malonumas kainuoja 2,6 euro, jei keliaujate su automobiliu – papildomai mokama 7,4 euro. Kainos nesikandžioja, o pati kelionė trunka apie 20-25 minutes. Net sezono metu didelių eilių nėra, ypatingai darbo dienomis, o keltai kursuoja kas pusvalandį, ne piko metu – kiek rečiau.

Kai anksčiau Saremoje lankiausi žiemos metu, labiausiai mane nustebino tai, kad Talinas buvo apsnigtas, o Saremos sala, atrodė, visai sniego nemačiusi – taip viskas gražu. Bet dabar mes ne apie tai. Kuivastu – uostas, į kurį atplaukiame, yra Muhu saloje. Tokia mažytė, jauki salelė, kurioje praleisiu savo pirmąją kelionės naktį.

Luscher & Matiesen Muhu Farm Wineryprisiekiu, turbūt egzotiškiausias viešbutis, kuriame esu nakvojęs. Ką tik duris atvėręs, šaunios jaunos šeimos (beje, jie labai žymūs Estijoje – viešbučio savininkė garsi Estijos dainininkė) prižiūrimas viešbutukas jau spėjo užsitarnauti geriausius atsiliepimus. Kaimo turizmu tai sunku būtų pavadinti. Labai gražiai dekoruoti viešbučio kambariai priminė man savaitgalinius apsilankymus pas prosenelę kaime, Ignalinos rajone. Šalia – mažas vynuogių laukas. Viešbučio savininkas planuoja po kelių metų ir vyną pradėti gaminti, o kol kas rengia labai įdomias estiško vyno ir putojančių gėrimų degustacijas. Mažas namelis už vynuogių – tai pirties pastatas su 2 saunomis ir poilsio erdve. Rūsyje rasite ir restoraną, kuriame patiekiami nacionaliniai patiekalai. Pirtis manęs laukia vėlai vakare, o kol kas susipažinkime su Muhu salos pramogomis.

Muhu stručių ferma – čia Jus pasitiks maloni moteriškė ir duos pačiupinėti ne tik stručio kiaušinį, bet ir visą savo zoologijos sodą aprodys. Jeigu manote, kad čia gyvena tik stručiai – klystate. Beje, jie man nekėlė pasitikėjimo, nes savo ilgais kaklais žnaibė praeivius. Tačiau fermoje radau ir lamų, zebrų, netgi kengūrų! Pasigroži stručiais ir tuomet... leki jų valgyti.

Muhu maisto gaminimo dirbtuvės – būtent tos linksmosios moterytės, mane maloniai priėmusios savo fermoje, dukra, žymi Estijoje kulinarė (manau, beveik kaip mūsų visų mylima Beata Nicholson) savo gimtojoje saloje nusprendė organizuoti strutienos gaminimo pamokas! Aš irgi gaminau – dabar moku paruošti nepaprastai skanią ir sultingą strutieną. O ją, beje, valgiau pirmą kartą gyvenime!

***

Metas keliauti į Saremos salą. Čia dar daugiau linksmybių! Vasaros sezonu čia galima apsistoti ir už 15 eurų (apie 50 litų) asmeniui, norint didesnės prabangos rasite be proto daug SPA centrų ir viešbučių. Vienas jų – „Grand Rose SPA“, kuriame buvau jau dukart. Tai 4 vaigždučių viešbutis, kuriame apsistojus nemokamai galėsite naudotis ir SPA centru, kuris visai nemažas – gal dešimt pirčių, du baseinai, sukūrinės vonios. Vasaros sezonu nakties kaina asmeniui apie 200 litų, žiemos sezonu pavyko pagriebti ir už 80-100 litų su pusryčiais ir nemokamu SPA. Ar gali būti geriau?

GoodKaarma – pažadu, tai bus pati mieliausia lankytina vieta Saremoje. Mažame kaimelyje įkurta muilo ir ekologiškos kosmetikos gamyklėlė kviečia visus pasigaminti savo muilą. Iš pradžių verdame muilo masę, minkome, renkamės priedus – eterinių aliejų derinius, džiovintas uogas ar gėlių žiedlapius papuošimams. Nori muilo, kuris šveistų? Pridėk truputėlį smulkinto kadagio. Savo mažą meno kūrinį susipakuoju ir kaip prisiminimą iš Estijos vežuosi namo. Beje, muilas tikrai naudojamas ir labai kvepia! Išbandyk ir Tu.

Ne veltui daugelis Saremos salos lankytojų yra praminę šią salą SPArema – didžiuliai viešbučiai su SPA centrais stūkso vienas šalia kito. „Georg OTS SPA“ centre išbandžiau masažą su karštais, Saaremos saloje rinktais akmenimis ir kadagiu. Būtinai pasimėgaukite, jeigu turėsite galimybę. Kaina nesikandžioja, bet kiek teko girdėti, masažui reikia užsirašyti gerokai iš anksto.

Grįžkime atgal į Muhu. Padaste Manor (5*) viešbutis gavo ne vieną apdovanojimą ir pripažintas vienu prabangiausių viešbučių Estijoje. „Small Luxury Hotels of World“ grandinei priklausantis, tik 24 kambarius turintis viešbutis sužavės kiekvieną. Na gerai, kol kas šiame viešbutyje apsistoti negaliu, nes kaina didoka. Bet viešbučio savininkas ir įkūrėjas Martinas Breuer prasitarė, kad pasibaigus vasaros sezonui čia galima apsistoti ir už mažiau nei 50 eurų! Reikia tik sekti geriausius pasiūlymus. Šio viešbučio SPA centre netgi yra kambariai su vandens lovomis, skirti pailsėti po SPA procedūrų.

***

Ar pamenate, kaip nuolat visiems kartodavau, kad keliaudami mes ne tik ilsimės, pamirštame rūpesčius, semiamės jėgų naujiems darbams pradėti, bet ir tobulėjame? Saremoje ir Muhu praleidau tris dienas. Grįžęs į Lietuvą supratau, kad gaminti šaunioje draugų kompanijoje yra be proto smagu, muilu aprūpinti galėčiau visą savo šeimą ir... jau rezgu įdomaus, išskirtinio viešbučio Lietuvoje idėją.

 Straipsnis iš "Makaliaus kelionės" 2014 m. Nr 2 (7)


NAUJIENA!!! Sardinija: skrydis, bagažas, pervežimas ir 4* viešbutis - 405 € (1398, 38 Lt)!!!

$
0
0

Kelionių organizatorius "Tez Tour" sako: pats metas išbandyti naujoves, naujas kryptis! Sardinijoje lankiausi du kartus. Man taip patiko, kad laukiu nesulaukiu, kada rugsėjį galėsiu išvykti trečiąjį kartą. Nuostabaus grožio paplūdimiai (nenusileidžiantys Seišeliams!), gražusis Kaljario miestas, daugybė lankytinų vietų tavęs laukia Sardinijoje.

Kas įskaičiuota į kelionės kainą?

  • Skrydis Vilnius-Kaljaris-Vilnius;
  • Visi privalomi oro uosto ir keleivio mokesčiai;
  • Pervežimas oro uostas-viešbutis-oro uostas;
  • 20 kg registruojamas lagaminas ir 5 kg rankinis bagažas;
  • Apgyvendinimas (7 naktys) pasirinktame viešbutyje su nurodytu maitinimo tipu.

Kokias galiu rinktis kelionės datas?

  • Rugsėjo 1-8;
  • Rugsėjo 8-15;
  • Rugsėjo 15-22;
  • Rugsėjo 22-29;
  • Rugsėjo 29-Spalio 6.

Kokie numatomi skrydžio laikai?

  • Vilnius-Kaljaris 14:00-16:15;
  • Kaljaris-Vilnius 17:05-21:15

Kokį apgyvendinimo variantą galiu rinktis? 

QT Hotel 4* - netoli Kaljario esantis viešbutis, apie 1.5 km iki Sant'Andrea paplūdimio, apie 5 km iki Quartu Santa Elena miesto. Tik apie 2 km iki Poetto nuostabaus grožio paplūdimio! Gerai vertinamas ir lietuvių keliautojų pamėgtas viešbutis už nedidelę kainą, siūlantis 4* apgyvendinimo lygio paslaugas. Lietuviai atostogautojai giria puikų personalą, švarą viešbutyje, didelį baseiną.

Savaitė šiame viešbutyje su skrydžiu ir pervežimu bei pusryčiais - 405 €

Savaitė šiame viešbutyje su skrydžiu ir pervežimu bei pusryčiais ir vakariene - 569,5 €

Le Zagare 4* - šiame pietrytinėje Sardinijos pakrantėje įsikūrusiame viešbutyje su nuosavu paplūdimiu įrengtas baseinas ir organizuojamos vaikų pramogos. Tai puiki vieta visai šeimai.„Le Zagare“ supa sodai bei kvapnūs citrinmedžiai ir apelsinmedžiai. Viešbutį sudaro nedidelės vilos ir pagrindinis pastatas su restoranu bei baru. Visuose numeriuose įrengti balkonai arba terasos.

Svečiams organizuojami pervežimai iki Vilazimiuso centro ir balto smėlio Campus paplūdimio, kuriame pastatyti deginimosi gultai, skėčiai bei veikia baras. „Le Zagare“ siūlo naują požiūrį į vaikų atostogas. Mažiesiems visos dienos metu rengiami pagal amžių tinkantys sporto užsiėmimai, įvairūs pasirodymai ir kitos pramogos, o pietums bei vakarienei patiekiami specialūs valgiai, kuriais galima mėgautis kartu su kitais vaikais. Vakare vaikai taip pat laukiami šokių klube.

Savaitė šiame viešbutyje su skrydžiu ir pervežimu bei pusryčiais - 482 €

Savaitė šiame viešbutyje su skrydžiu ir pervežimu bei pusryčiais ir vakariene - 594 €

Villas Resort (Costa Rei) 4* - mėgstantiems prabangias atostogas. Viešbutis yra įsikūręs šalia Viduržemio jūros, pastatytas tradiciniu Sardinijos stiliumi. Dauguma numerių yra su vaizdu į jūrą. Viešbučio numeriuose, pradedant Deluxe tipo numeriais - balkonas su sūkurine vonia . Viešbučio teritorijoje yra viskas, ko gali prireikti atostogaujant: Wellness centras, sporto aikštelės, nuosavas smėlio paplūdimys, barai, restoranai ir mini klubas jaunesniems svečiams. Rekomenduojamas šeimoms su vaikais ir romantiškam poilsiui. Rugsėjo 15-22d. geriausia kaina:

Savaitė šiame viešbutyje klasikiniame kambaryje su skrydžiu ir pervežimu bei pusryčiais ir vakariene - nuo 730,5 €

Savaitė šiame viešbutyje "Deluxe" kambaryje su skrydžiu ir pervežimu bei pusryčiais ir vakariene - nuo 888 €

Keliautojo įspūdžiai: savaitė Kipre su automobiliu: sniegas, kalnai, vanduo ir... katės!

$
0
0

Tie, kurie mane pažįsta, žino, jog negaliu gyventi be dviejų dalykų – kelionių ir futbolo. Deja, įtemptas darbo grafikas įspraudžia į tam tikrus rėmus ir keliauti savo malonumui galiu tik žiemos mėnesiais. Tačiau tai turi savų privalumų – neturistinio sezono metu daugelį šalių galima aplankyti už kur kas mažesnę kainą.

Bilietai ir pasiruošimas

Skirtingai nei praėjusiais metais, kai dvi su puse savaitės keliavome po Maroką ir vietinio susisiekimo transportu įveikėme daugiau nei du tūkstančius kilometrų (šios kelionės įspūdžius taip pat galite perskaityti Makaliuje), šį kartą nusprendėme surengti dvi trumpesnes, tačiau ne mažiau įdomias keliones.

Kodėl pirmąja kryptimi pasirinkome Kiprą? Visų pirma nei man, nei draugei anksčiau neteko lankytis šioje saloje, o antra priežastis – neįtikėtinai pigūs skrydžio bilietai. Gruodžio mėnesį už tiesioginį skrydį su „Wizzair“ iš Vilniaus į Larnaką sumokėjome viso labo 336 Lt dviem pirmyn ir atgal iš Vilniaus. Sutiksite, kaina – juokinga!

Kelionei pasiruošimas buvo įprastas – forumai, „Trip Adviser‘is“ ir „Lonely planet“ gidas. Sausio mėnesį bene didžiausia loterija yra oro sąlygos – Kipre tai yra lietingiausias mėnuo, tačiau mums pasisekė. Prieš mums atvykstant visą savaitę lijo, tačiau mūsų viešnagės metu vos kelias dienas matėme vieną-kitą debesį, o oro temperatūra būdavo apie 19-20 laipsnių šilumos. Keliavome sausio 18-15 dienomis.

Tradiciškai konkretaus kelionės plano neturėjome – ką darysime kitą dieną sumąstydavome vakare. Nesame iš tų, kurie kruopščiai parengia kelionės maršrutą ir laikosi jo įsikibę, kad ir kas benutiktų. Esame labiau nuotaikos žmonės. Juk niekada negali žinoti, gal ryte atsikėlus paprasčiausiai norėsi tinginiauti ir nieko neveikti? Aišku, plius minus vietas, kurias norėtume pamatyti, buvome įsidėmėję, kaip kitaip!

Pirma diena: sveiki atvykę į Larnaką!

Skrydis buvo be nuotykių – atskridome numatytu laiku, lėktuve praleisdami tris su puse valandos. Iš principo nemėgstame mokėti už papildomą bagažą, tad skridome vien su mažuoju rankiniu bagažu. Tik nusileidus pasitiko malonus šiltas vėjelis, o jausmas, jog prasideda atostogos, visada yra nepakartojamas.

Likus mėnesiui iki kelionės gerai išnaršę forumus buvome susitarę dėl automobilio nuomos. Tai buvo pirmoji tokia mūsų kelionė, nes iki šiol keliaudavome su vietinio susisiekimo priemonėmis. Užbėgsiu įvykiams už akių ir iš karto pasakysiu – jeigu planuojate keliauti, o ne savaitę praleisti vienoje vietoje, būtinai išsinuomokite automobilį. Kipre auto nuoma yra viena pigiausių Europoje, keliai – fantastiški. Vienintelis minusas – mums neįprastas vairas dešinėje pusėje, tačiau prie to priprasti daug laiko nereikia.

Tik išėjus į laukimo salę mus pasitiko mergina su lentele, ant kurios buvo parašyta draugės pavardė. Pasilabinus teko sekti įkandin iki prie oro uosto esančios automobilių aikštelės. Čia mūsų jau laukė automobilis. Greitai pasirašius visus popierius gavome mini instruktažą ir galėjome keliauti. Galime drąsiai rekomenduoti ir kitiems L.P.CYPRUS ECONOMY CAR RENTALS LTD (susisiekti galima: christakis.vrakas@gmail.com) kompaniją, kurią pasirinkome dėka nuostabių komentarų ir įvertinimų „Trip Advisor“ svetainėje. Nors savaitei automobilis turėjo kainuoti 84 eurus, kadangi šeimininkas Christos neturėjo smulkių, sutaupėme keturis eurus. Visos kelionės metu automobilis Mitsubishi Colt tikrai nenuvylė ir veikė tarsi bitė. Be problemų įvažiavome ir į aukščiausius kalnus. Patarimas – jeigu nenorite kankintis, rinkitės automobilį su automatine pavarų dėže.

Gavę automobilį susidūrėme su pirmaisiais nuotykiais – mūsų turėta navigacija nerado viešbučio gatvės, o ir pirmieji vairavimo kilometrai buvo gana sudėtingi, bent jau man. Galimas daiktas, dėl to, jog niekada anksčiau neteko vairuoti mašinos su vairu dešinėje. Nepaisant visko, sustoję adresą susižiūrėjome per telefoną ir google maps bei po gerų dešimties minučių jau statėme naująjį draugą prie viešbučio.

Visus viešbučius buvome „užsibookinę“ dar prieš kelionės pradžią. Pirmas tris naktis nusprendėme praleisti „San Remo“ viešbutyje Larnakoje. Viešbutis šiai vietai gal ir per skambus pavadinimas, tačiau mes nesame išrankūs – po kelionės po Maroką vargu ar mus dar kas nors nustebins. Asmeniškai šio viešbučio niekam nerekomenduotume – lauke buvo dvigubai šilčiau nei viduje, o ir viešbutis savo jau tikrai atgyveno. Kita vertus, jeigu aktualu kaina, pakenčiamas variantas. Viso labo 20 eurų naktis su pusryčiais.

Padarę „check-iną“ (registratūroje dirbo lietuvė, o lietuviai į viešbutį plūdo vienas po kito) iš karto skubėjome susipažinti su naktine Larnaka. Iki centro nuėjome per geras penkiolika minučių, pavakarieniavome gerai pažįstamame „McDonalde“ ir grįžę keliavome ilsėtis. Pati centrinė promenada – visai graži, tačiau kažko stebuklingo tikrai nepamatėme. Vėliau keliaudami po Kiprą supratome, jog Larnaka apskritai yra bene niūriausias iš didžiųjų miestų.

Antra diena: Ayia Napa, Protaras ir Cape Greco

Vos atvykę nusprendėme, jog antrąją kelionės dieną keliausime į gražiausiais paplūdimiais saloje pasižyminčią Ayia Napą ir jos apylinkes. Anksti atsikėlę ir „papusryčiavę“ (pusryčiai buvo klaikūs) sėdome į savo Coltą ir išjudėjome į Ayia Napą. Turime įspėti, Kipre tikrai neišvengsite bėdų su navigacija, kadangi gatvių pavadinimai yra graikų kalba ir navigacija neranda pusės gatvių. Mes iš esmės naudojomės paprasta taktika – suvedi miesto centrą arba ieškai kur nors netoliese esančios gatvės, kurią navigacija, galbūt, suras. Padėjo ir telefono google maps‘as.

Kelionė iki Ayia Napos truko apie pusvalandį – kuo toliau, tuo labiau pamilau Kipro gatves ir jų ženklinimą. Viskas taip aišku, kad net ir navigacijos praktiškai nereikia. Priartėję prie Ayia Napos nusprendėme visų pirma važiuoti apžiūrėti garsiąsias Cape Greco uolas. Viską radome labai lengvai, kadangi visos lankytinos vietos yra aiškiai nurodytos kelio ženkluose. Visas parkas ir pačios uolos išties patiko, juolab, nebuvo jokių turistų.

Vėliau nusprendėme aplankyti Protarą. Kurortą, kuriame vasarą atrasti laisvą viešbutį tikrai nėra pati lengviausia misija. Tačiau žiemos metu tai – tarsi miestas vaiduoklis. Sutvarkytas, gražus, bet viskas uždaryta, žmonių nėra ir aura, sakyčiau, gana keista. Pavaikščioję po kelis paplūdimius patraukėme į Ayia Napą. Žiemos metu patiko tai, jog beveik visame Kipre nėra jokių problemų su parkingu – mašiną gali palikti praktiškai bet kur.

Ayia Napa vasaros metu vadinama antrąja Ibiza, tačiau žiemą ši vieta tampa pensininkų rojumi. Buvome vieninteliai jauni žmonės, tačiau čia, skirtingai nei Protare, bent jau veikė dalis kavinių ir parduotuvių. Prasiėję centrine gatve ir paplūdimiu papietavome neskanioje „kebabinėje“ ir bambėdami, jog veltui išmetėme dešimt eurų, keliavome toliau. Sustojome prie garsiojo „Nissi“ paplūdimio, kuris gerokai skyrėsi nuo to, kurį esame įpratę matyti atvirukuose. Net neabejoju, vasarą tai – kur kas gražesnė vieta, tačiau žiemą gan nyku, netrūksta šiukšlių. Labiau mus nustebino net ne pats paplūdimys, o pelikanas, sutiktas netoli vietos, kurioje pastatėme automobilį. Ką jis ten veikė ir kaip atsidūrė – neturime žalio supratimo, bet buvo juokinga.

Į viešbutį Larnakoje grįžome apie penktą valandą. Vakaras buvo suplanuotas, tad valandėlę pailsėję vėl sėdome į automobilį ir rūkome į GSZ stadioną, kuriame savo namų rungtynes žaidžia Larnakos „AEK“ futbolo klubas. Prie stadiono susitikome su bičiuliu kipriečiu Paniu, įsigijome bilietus (žmogui įėjimas 10 eur) ir skubėjome užsiimti vietas. Čia vyko Kipro aukščiausios futbolo lygos rungtynės tarp „AEK“ ir „Ayia Napos“. Mačas nenuvylė – nors susirinko tik keli tūkstančiai žmonių, šeimininkai ilgai vargo su turnyro autsaideriais, tad išvydome ir tai, kaip vietiniai nušvilpinėja savo komandą, ir pamatėme, kaip iš techninės zonos išvaromas treneris. Žodžiu, buvo visai „fun“.

Po futbolo diena dar toli gražu nesibaigė. Buvome pakviesti pas Panį į namus jaukiame Ormidia miestelyje. Čia mūsų laukė jo šeimos parengta tradicinė vakarienė ir įdomūs vakaro pašnekesiai. Visada būna labai įdomu iš arti pamatyti vietinių gyvenimą. Apturėjome smagų vakarą ir unikalią galimybę pajausti neįtikėtiną vietinių svetingumą. Mums, lietuviams, dar tikrai yra kur tobulėti.

Trečia diena: Nikosija, Kirenija (Girne) ir vaiduoklių miestas Famagusta

Nors vakare atsisveikinant su bičiuliais gavome palinkėjimą nevykti į turkų okupuotą Kipro pusę ir apskritai supratome, kokia skaudi vietiniams yra visa ši tema, žingeidumui atsispirti nepajėgėme ir kitą rytą jau važiavome link Nikosijos. Dienos planas paprastas kaip 2x2 – aplankyti Nikosiją, Kireniją (kitaip vadinamą Girne) ir Famagustą.

Nors su nuomotu automobiliu didžioji dalis agentūrų leidžia kirsti sieną, tai ne tik kainuoja papildomai (draudimo kaina apie dvidešimt eurų), bet ir yra rizikinga. Kodėl? Atsakymas paprastas – turkiškoje pusėje draudimas negalioja tokiu atveju, jei dėl eismo įvykio būsi kaltas pats. Juolab, turkų pusėje ir eismas yra labiau chaotiškas. Pasirinkome populiarų variantą – su automobiliu atvykome į Nikosijos centrą, netoli „Ledra street“ palikome mašiną vienoje iš stovėjimo aikštelių (parai kaina – trys eurai) ir kojomis kirtome pasienį. Jausmas išties savotiškas – palyginimui galiu pateikti tokį pavyzdį: įsivaizduokite, kad Kauno laisvės alėjos viduryje būtų pasienio postas, kurį kirtus iš karto Jūsų lauktų kita šalis, kitokia kultūra ir t.t.

Atsidūrę kitoje sienos pusėje akimirksniu pastebėjome skirtumus, tačiau tai labai nestebino, kadangi kažko panašaus ir tikėjomės iš to, ką skaitėme forumuose. Kebabai, „Efes“ alus ir tipinis turkiškas turgus, štai kas mūsų laukė atsidūrus okupuotoje pusėje. Mūsų užduotis buvo ilgai netempus gumos susirasti autobusą arba autobusiuką ir keliauti į Kireniją.

Dešimt minučių „pablūdiję“ siauromis gatvėmis pagalbos paklausėme vietinių. Nors pirmieji penki į mūsų pagalbos šauksmą nesureagavo, nes nieko nesuprato angliškai, du bičiukai, keliaujantys iš mokyklos, sakė, kad „no problem“ ir tiesiog turime sekti paskui juos. Taip ir padarėme bei po penkių minučių jau stovėjome prie „Mercedes“ aštuonviečių autobusiukų. Sumokėjus dešimt lyrų už du bilietus jau po akimirkos buvome pakeliui į Kireniją. Laukdami, kada išjudėsime, su vairuotoju pradėjome kalbėti apie futbolą. Paminėjus Turkijoje žaidžiantį Žydrūną Karčemarską, iš karto pasijautėme tarsi „savi“.

Iki Kirenijos kelionė truko maždaug pusvalandį. Nors išjudant važiavome tik mes ir vairuotojas, autobusiukas netruko prisipildyti keleiviais. Kaip supratome vėliau, tai buvo vadinamasis „shared-taxi“. Patogi, greita ir pigi transporto priemonė. Turkiškoje pusėje apskritai kainos yra mažesnės.

Atvykę į Kireniją skubėjome apžiūrėti garsiausios šio miesto vietos – uosto. Išties labai graži vieta, kurioje susipina kavinės, architektūra, įvairiausi laivai ir fone stūksanti pilis. Apžiūrėję gražiausią Kirenijos vietą užsukome į turizmo informacijos centrą. Palinkėjome darbuotojui skaniai suvalgyti savo kebabą, o paskui šis mums paaiškino, kaip nusigauti iki Famagustos. Turkiškoje pusėje pavadinimai skiriasi, tarkim, vietoje Famagusta reikėjo ieškoti autobuso su užrašu Gamagusta ar kažkas panašaus.

Išgėrę ledinės kavos vietinėje užeigoje judėjome ieškoti savo autobuso, tačiau jo taip ir neradome, kadangi keliauti pasiūlė vienas iš „shared-taxi“ vairuotojų. Kaina ir vėl nesikandžiojo (žmogui bilietas 10 lyrų), o kelionė tetruko gerą valandą, nors turizmo informacijos centre sakė, jog autobusu kelionė užtruks beveik dvi valandas.

Kelias iki Famagustos buvo įspūdingas – bent jau pirmą pusvalandį. Vingiuoti kalnų keliai, visai šalia – vanduo. Visa tai tiesiog užgniaužė kvapą. Paskui, įveikus kalnų masyvą, kelias buvo nuobodus, tad nuotaiką palaikė gera muzika ausinėse. Taip nepastebimai apie trečią-ketvirtą valandą dienos atvykome į Famagustą.

Tiesą sakant prieš kelionę pernelyg nežiūrėjome, kur randasi žymioji „Varosha“ arba miestas-vaiduoklis. Buvo aišku, jog jis – šalia vandens, tad išlipę iš autobusiuko ir išsiaiškinę, iki kada autobusai važiuoja į Nikosiją (o važiuoja iki pusės septynių) patraukėme vandens link. Kaip paaiškėjo vėliau, mūsų intuicinis kompasas nenuvylė. Po maždaug pusvalandžio jau stovėjome paplūdimyje, nuo kurio atsivėrė įspūdingas miesto-vaiduoklio vaizdas. Nors fotografuoti ir filmuoti čia negalima, taisyklės juk yra tam, kad jas laužytume!

Pasakysiu taip -  šį vieta yra ypatinga. Ne veltui Varosha patenka į pasaulio miestų-vaiduoklių top dešimtuką. Kažkada Famagusta buvo didžiausias kurortas Europoje, tačiau vieną rytą kipriečiai viską paliko taip, kaip stovi. Vėliau visa tai buvo išplėšta, o kai nebeliko, ką plėšti, turkai šią vietą paprasčiausiai „įšaldė“. Taip visa tai ir stovi „įšaldyta“ iki pat šių dienų.

Pasižvalgę po įspūdingą vaiduoklių miestą pėdinome atgal į autobusų stotį. Tik šį kartą ėjome pro senamiestį, kuris išties gražus ir vertas dėmesio. Susiradę autobusą maždaug valandą dardėjome į Nikosiją. Kadangi prieš tai važiavome „shared-taxi“, įsitikinome, jog tai yra kur kas geresnė opcija nei vietiniai autobusai, kuriuose komforto mažiau, žmonių daugiau, o bilieto kaina tokia pati. Bilietas į Nikosiją iš Famagustos žmogui kainavo devynias lyras.

Grįžę į Nikosiją jėgų visiškai neturėjome. Per maždaug penkiolika minučių pėstute nuo autobusų stoties pasiekėme sienos kirtimo punktą, eilėje praleidę apie pusvalandį ir prisiklausę įkaušusių ponių iš Rusijos „blezvygų“ pagaliau grįžome į tikrąjį Kiprą. Jausmas grįžus geras. Turbūt kiekvienam asmeniškai, bet mums kur kas labiau patiko kipriečių kultūra ir tvarka, o ne turkiškas balaganas ir chaosas.

Susiradę savo automobilį per pusvalandį pasiekėme Larnaką, kur prieš miegą dar prisivalgėme „All you can eat“ picerijoje „Pizza Hut“ ir labai pasigailėjome. Sakoma, alkio didelės akys... tai jau tikrai J Privalgę kaip kokie sumo imtynininkai grįžome į viešbutį ir tarsi negyvi kritome į lovą.

Antroje pasakojimo dalyje papasakosiu apie Pafosą, Limasolį, kalnus ir... visus metus veikiančias slidinėjimo trasas!

Paulius Jakelis, Futbolo.TV komentatorius

Trumpa Makaliaus išvyka į "Latvijas Balzams" gamyklą

$
0
0

Ankstų žiemos rytą palikęs apsnigtą Vilnių išlėkiau į Rygą į "Latvijas Balzams" gamyklą, juk tik vos kelios valandos patogiame Lux Express autobuse ir aš jau visad laukiančioje Latvijos sostinėje.  Krintančios snaigės, apledijusi Dauguvos upė ir klegančios žuvėdros tik suteikė miestui žavumo. O Ryga pasirodo turi kuo nustebinti ir žiemą. Taigi nusprendžiau turiningai praleisti dieną pas broliukus latviukus :)

Dar keletas minučių autobusų stotyje ir mus pasitinka besišypsanti atstovė iš gamyklos. Nieko nelaukusi prisistato ir tęsia pašnekesį apie tai, ką šiandieną pamatysime didžiausioje Baltijos šalyse alkoholinių gėrimų gamykloje. Tuo pat metu nejučiomis žvelgiu pro automobilio langą - skubantys miestiečiai, jaukios kavinukės ir nuostabūs šiaurietiškos architektūros pastatai. Nors ir ne pirmą kartą besilankantis Latvijos sostinėje, esu maloniai nustebintas.

Pačioje miesto centre įsikūrusi gamykla savo senuose pastatuose slepia modernų gamybos procesą. Aukščiausio lygio technologijos pritaikytos kuo geresnei produkto gamybai. Metalinės cisternos bei kitokios įvairių dydžių talpyklos, sujungtos vamzdeliais vos tik įžengus patraukia akį. Besižvalgydamas judu tolyn po gamyklą, kurioje pasirodo dirba net 600 darbuotojų. Iš kur jų tiek? Atrodo, pavyko pastebėti vos keletą. Sekančioje patalpoje imamės visų saugumo ir higienos reikalavimų - apsivelkame baltus chalatus ir netgi ausų kištukus rekomenduojama panaudoti, siekiant apsaugoti ausis nuo garso. Tačiau, man jų neprireiks - pasirodo tądien ne taip jau ir triukšminga.

Norint geriau sužinoti apie visą gamybos procesą, surengiama paskaita apie pasitelktą ypatingą technologiją. Įdomus ir visiškai negirdėtas dalykas - gintaro naudojimas filtravimo proceso metu. Pasirodo, mūsų taip vertinamą Baltijos gintarą galima panaudoti ne tik kaip papuošalą, bet kaip ir elementą skoniui bei kokybei išgauti.

O kas gi atsisakytų nusileisti į gamyklos rūsius, kur brandinami įvairiausių rūšių stiprieji gėrimai? Tikrai, ne aš. Pasitaikius progai, leidžiamės žemyn, kur stovi didžiulės talpos bei mažesnės medinės bačkos. Akys žiba ir dairosi aplink. Neatmetame ir galimybės paragauti lietuvaičiams jau pažystamo "Rigas Balzams". Darosi vis šilčiau, tad lauke siaučianti pūga darosi visai nebaisi.

Gamyklos astovė dirsteli į laikrodį ir primena, jog jau laikas judėti. Sėdėdamas mašinoje dar spėju pasigrožėti apsnigta Latvijos sostine. Žiemą čia viskas kitaip, tačiau nė kiek ne prasčiau. Nors man ir nebuvo pakankamai laiko pasižvalgyti po senamiestį, bet Jums, skaitytojai, tai tikrai rekomenduoju apsidairyti ir skirti tam bent pusdienį, nes Ryga turi ką parodyti. O norintys pamatyti Baltijos jūrą žiemą ar tiesiog pasimėgauti žiemišku pajūrio oru, vos keletas kilometrų nuo miesto centro ir jūs jau ten. Susisukęs į šiltą šaliką traukiu namo ir žinau, kad čia būtinai dar sugrįšiu, juk tai taip arti mūsų.

Keliautojos įspūdžiai: savanorystė Turkijoje (I dalis)

$
0
0

Mane visuomet traukė kelionės, nuotykiai ir nepažinti toliai. Tačiau iki šiol keliavau ne tiek jau ir daug, dėl visiems itin pažįstamų priežasčių, tokių kaip pinigų trūkumas, neradimas žmogaus, kuris norėtų kartu leistis į pašėlusius nuotykius, prastos anglų kalbos žinios ir pan. Bet kažkaip vieną dieną supykau ant savęs, kad tik svajoju svajoju ir nieko nedarau, kad išsisukinėju taip atidėliodama tą savo spalvotąją svajonę. Kartais toks pyktis - visai pozityvus dalykas.

Pradėjau naršyti internete ieškodama pigiausių bilietų lėktuvu ir taip išėjo, kad ne aš pasirinkau šalį, į kurią keliausiu, o ji mane. Tai - Turkija. Bilietą (mokėjau ~60 eurų) pirkau tik į vieną pusę, nes nė nenutuokiau kada ir kaip grįšiu atgal į Lietuvą. Šiaip ar taip, Turkijoj be jokios vizos ar pan. formalumų, galėjau išbūti iki 3 mėn.

Na ir ką gi aš ten darysiu tiek laiko, kur gyvensiu ir kaip prasimaitinsiu? Atsakymas paprastas - savanorystė. Taigi įsigijus bilietą, beliko išsirinkti labiausiai patinkančias vieteles, kuriose apsistosiu. Ši užduotis tikrai nebuvo iš sunkiūjų, nes pasirinkimas labai didelis ir gali net galva susisukti nuo pasiūlymų. Tai tokiuose reikaluose manau geriausiai padėti gali intuicija.

Išsiunčiau gal 5-6 laiškus ir ilgai netrukus gavau teigiamus atsakymus su prašymais patikslinti atvykimo datas bei laiką, kurį norėčiau praleisti vienoje ar kitoje vietoje.

Viskas einasi kuo puikiausiai ir negana to, išgirdusi apie kelionę, prisijungti nusprendžia ir mano draugė Ana. Tiesa, tik dviem savaitėms. Bet ši žinia mane gerokai padrąsina ir jau laukiam nesulaukiam, kada gi viskas prasidės.

***

O prasidėjo išsvajotoji kelionė ankstų vasario 26 d. rytą. Mudvi su Anuška ir trim kuprinėm patraukėm į taip viliojančią nežinomybę.

Tepraėjus vos 4 val. mes jau leidžiamės Stambulo oro uoste... Pirmas įspūdis tikrai nelabai koks: apsiniaukę, pilka visur aplink ir oras beveik toks pat kaip Lietuvoj:) Sėdam į busiką (gerokai permokėjom, nes važiuoti metro ar tramvajum žymiai pigiau), važiuojam gilyn į miestą ir kuo toliau, tuo daugiau žmonių. Ir jų vis daugiau ir daugiau... Buvo truputį baisoka kaip mums tokioms homofobėms. Bet paskui apsipratom ir tikrai pasidarė net malonu trintis minioj. Nupirkom nebrangiai būgnelį, pagrojom, padainavom kažkiek ant suolelių. Žinoma, tas būgnelis susilaukė nemažai dėmesio, ypač vietinių vaikų ir paskui jį vos beatgavom:)

Taip neskubėdamos mes apvaikščiojom kone visą miesto centrą. Daug kur buvom vaišinamos turkiška arbata „Çay“, o vos pravėrus kokios saldumynų parduotuvės duris, iškart gaudavom paragauti įvairiausių saldumynų ir aplankius gal kiek daugiau nei kelias, širdis apsąlo ir Stambulas turbūt pasidarė dar mielesnis.

Nakvojom kelias naktis pas fainą bičiuką, kurį suradom per Couchsurfing’ą - jis patikėjęs mums namų raktus, pats juose beveik nebūdavo, mat dirbo ligoninėje. Per tas kelias dienas aplankėm keletą vietų, kurias turi aplankyt, jei jau esi Stambule.

Tarp jų, žinoma, Sultanahmet aikštė - populiariausia turistų lankoma vieta, istorinio senojo Stambulo miesto centras. Apžiūrėjome šioje aikštėje esančią Mėlynąją mečetę (Sultanahmet Mosque) - didžiausią Stambule. O šiaip, mečečių šioje šalyje rasite ant kiekvieno kampo ir jos kažkaip nebestebina. Mane labiau pakerėjo garsai sklindantys iš tų maldos namų bokštų. Kelis kartus per dieną musulmonai taip kviečiami melstis ir tokiam transcendentiniam kvietimui aš negalėdavau likti abejinga.

Nepraleidom progos ir “Grand Bazaar’e” pabazarint:) Didžiulis, gyvenimu pulsuojantis turgus, netoli Sultanahmet, kuriame galima įsigyti įvairiausių gėrybių - turkiškų suvenyrų, prieskonių, kilimų, drabužių ir t.t. Deja, nieko sau tinkamo neradome. Bet laiką praleidom gan smagiai, ypač išsisukinėdamos nuo visko mums siūlančių pardavėjų:)

Na, o labiausiai patikusi turistinė pramoga man buvo kruizas Bosforo įlanka. Plaukiant atsiveria gražūs vaizdai, gaivus vėjelis kedena plaukus, o laivo viduje galima užmegzti įdomių pokalbių su pakeleiviais. Ką mes, žinoma, ir padarėme.

Apart gausybės lankytinų vietų Stambule, dažniausiai tiesiog šlitiniavom gatvėj lydimos smalsių žvilgsnių, prie kurių aš jau senokai pripratau:)

Didelis, ne - gigantiškas, pilnas spalvų, garsų, skonių, kontrastų, benamių šunų ir kačių miestas, į kurį važiuočiau vėl ir vėl.

Po Stambulo mūsų planas - KAPADOKIJA... Vidurio Anatolijoje esantis istorinis Kapadokijos regionas pasižymi ypač vaizdingomis kalnuotomis vietovėmis - tokį, ar panašų apibūdinimą rasite kelionių žurnaluose, giduose ir t.t.

Kapadokiją pasiekti nusprendėme autostopu. Taip keliaut Turkijoje - vienas juokas ir per kelias dienas gali aplėkt kone pusę šalies. Taigi atitranzavom iki vieno, pakeliui esančio miesto ir jau buvo gerokai sutemę, tad neturėjome kitos išeities - susiradom šiaip ne taip autobusų stotį ir sėdom į autobusą, kuriuo miegodamos pasiekėm Ankarą.

Sostinėje mes tepabuvom vos akimirkas kelias, nes nematėm prasmės dar kartą trintis tarp betonų, žmonių ir pan. Neturėjom tiek daug laiko. Tranzuojam toliau link išsvajotosios Kapadokijos...

Ją išvydus buvo tiesiog... Tau tiesiog atima žadą... Visur uolos uolos uolos uolos... Nesu dar mačiusi nieko panašaus. Bet pamatyti tai dar ne viskas. Kai vaikštai ten, kai atsiduri tam energijos sūkury... Tai vienas iš tų jausmų, kai nėra žodžių išreikšti ką jauti ir kas vyksta su tavimi (jei tu dar išvis egzistuoja)...

Hm... Temsta. Reikia sukt link namų (vėl pasitelkėme Couchsurfing’ą), bet kažkokia nepaaiškinama jėga veda į priekį... Ugnis, laužas... Laukiniai žmonės. Gyvena uolose:) Leidžiamės link jų. Įpila mums Raki... Ir vos sulaikomos ašaros transformuojasi į plačiausią šypseną... Toli nuo gimtųjų namų, toli nuo šeimos, savo katės ar ko kito, bet taip arti savosios savasties, sielos ar kaip tik nori pavadink... - Mes namie!

Žmonės, jei kada būsit Turkijoj tai aplankykit šitą vietą... O mes ją iki šiol su didžiu ilgesiu prisimename ir gailimės, kad ten nepabuvom ilgiau, kad nepakilom oro balionu, kad nemiegojom uolose ir...

Po kelių pasakiškų, mistiškų dienų Alaho rojuj vėlgi autostopu patraukiam link Antalijos... Nes Anos skrydis į Lietuvą iš ten, o aš iš tos pačios Antalijos turiu traukt link fermos, kurioje savanoriausiu.

Antaliją pasiekiam jau gerokai sutemus ir apsistojam (vėl ir vėl ne be Couchsurfing’o pagalbos) pas du bičiukus muzikantus - gitaros, vakarėliai ir t.t.

Kitą dieną ištranzavom į Pamukalę. Tai mineralinės versmės pietvakarių Turkijoje. Aš jokiu būdu nebūčiau šičia trenkusis viena, bet kartais kai keliauji drauge su kitu žmogumi turi būti nuolankus. Šios vietos niekam nerekomenduoju, bet kiekvieno pasirinkimas:)

Gretimam Denizlio mieste apsistojam pas kitus du bičiukus, vėl vakarėlis, bet šįkart jau su popmuzika. Visko turi būti po truputį. Pusiausvyra. Ypač kai neturi iš ko rinktis:D

Grįžtam atgal į Antaliją, esam kažkur netoli coutchsurfing’iečių namų, bet mus užklumpa siaubingai graži ir romantiška liūtis:) Pliaupia kaip iš didžiausio kibiro ir susiradusios šiltą pastogę laukiame kol viskas aprims. Vėl temsta, o lietus kaip pliaupė taip tebepliaupia - nė nemano pristabdyti. Mums tenka su juo susidraugauti ir neriam atgal į šlapią ir balose paskendusį miestą - gi turime surasti namus. O kai radome tuos savo namus, buvom kiaurai permirkusios, batuose žliaugė vanduo, žodžiu, atrodė, kad kątik perplaukėme pačią Viduržemio jūrą.

***

Laikas kaip ir neegzistuoja... Tad prabėga tos 10 dienų nepastebimai ir Anuška lekia skuba i oro uostą... Lieku viena, bet ramu ramu...

Perku bilietą į Kaš miestelį. Ten atvykstu gan vėlokai, kai jau pradeda temti. Busiuko iki kaimo, kuriame turiu apsistoti jau nebėra, o taxi... Taxi kaina nereali - 25 liros (už ~ 10km), bandau derėtis, bet veltui. Ir kas belieka - pamojuoju tam nesukalbamam taxistui ir parodau autostopo ženklą:D Nors prieš tai buvau sau pažadėjusi, kad viena naktį netranzuosiu, bet... Visko pasitaiko... Susistabdau vyruką, kuris skambina draugam ir klausinėja, kaip rast kelią iki to kaimo (taip nutinka čia gana dažnai).

Pasiekiu savo tikslą - fermą, kurioje turiu savanoriauti...

Už įdomų pasakojimą ir nuotraukas dėkoju Rūtai Nausėdaitei :)

Keliautojos įspūdžiai iš Maroko: Muzikos festivalis dykumoje - kodėl verta vykti

$
0
0

Apsilankymas muzikos festivalyje yra daugelio žmonių pamėgta vasaros pramoga. Palapinė, miegmaišis, gera nuotaika, muzika ir draugų būrys - visa, ko tikimasi iš puikaus savaitgalio. Pasirodo, jog viduržiemį taip pat galima mėgautis kaitria saule ir gyvai atliekama muzika po atviru dangumi. Šių metų sausio 23-25 dienomis Maroke, Saharos dykumos pakraštyje, vyko jau šeštasis Sacharos muzikos festivalis pavadinimu “Taragalte”.

Festivalio genezė

Pasak šaltinių, “Taragalte” - tai senasis oazės pavadinimas.  “Taragalte” festivalis turi ne tik didelę muzikine reikšmę, bet taip pat ir kultūrinę. Pirmasis festivalis “Taragalte” įvyko 2009 metais, siekiant paminėti 51-ąsias karaliaus Mohamedo V apsilankymo metines M'Hamid El Ghizlane. Sacharos  kultūros festivalio organizatoriai - du broliai, Halim ir Ibrahim Sbai. Jų tėvas, Mohamedas Chiekh Sbai bei kiti klajoklių genčių nariai,1951 metais susitiko su  karaliumi Mohamedu V. Pirmojo festivalio akcentas buvo šiandien itin populiarios grupės “Tinariwen” iš Malio pasirodymas, o antrojo festivalio akcentas buvo Sacharos moterys. Pagrindiniai festivalio uždaviniai nuo pat pradžių buvo puoselėti ir apsaugoti trapią dykumos aplinką, kuri nuo seno buvo klajoklių namais, skatinti kultūrinius mainus ir tarpusavio supratimą.

Festivaliui svarbiausia skleisti kultūrą ir muziką kaip pagarbą dykumai ir  protėvių gyvenimo būdui. “Taragalte” festivalis ilgainiui tapo vieta, kur susitinka įvairių organizacijų atstovai tam, kad aptartų bendradarbiavimo galimybes ir kartu stengtųsi išsaugoti protėvių palikimą.

Taikos Karavanas

2014 metais buvo inicijuotas projektas “Kultūros karavanas taikai”. Jo tikslas - skatinti dialogą, kultūrinius mainus ir socialinę sanglaudą. Susitikę trijų festivalių (Taragalte ( Marokas, M’hamid), Festival au Désert (Mali, Timbuktu) ir Festival sur le Niger (Mali, Ségou)) organizatoriai užmezgė bendradarbiavimą bendram tikslui, kuriuo siekiama skatinti taiką ir savitarpio supratimą Sahelio ir Sacharos regionuose.

“Taragalte” festivalis šiemet tapo pirmuoju, pradedančiu taikos karavano renginių seriją. Tai simbolinė vieta, nes ji kažkada buvo paskutinė oaze, iš kurios karavanas išjudėdavo Timbuktu (Mali) link. Prieš tai būdavo organizuojama didelė šventė, kur susitikdavo ir kartu švęsdavo tiek vietiniai, tiek atvykėliai. Taip pat čia būdavo sprendžiami ginčai, kai abi pusės sėsdavo ant kilimo, tradiciškai gerdavo berberų viskiu vadinamą arbatą ir diskutuodavo - tai buvo susitaikymo vieta. Šiandien klajoklių palikuonys tęsia šią tradiciją. Vietos gyventojai, berberai, klajokliai ir iš įvairių pasaulio kampelių atvykstantys keliautojai čia susirenka pajusti vietos magiją ir mėgautis muzika.

Antrasis projekto “Kultūros karavanas taikai” etapas birželio ir liepos mėnesį persikels į Europą. Renginiai čia pradės vykti  Nyderlanduose, tęsis Italijoje ir baigsis Prancūzijoje.

Kodėl verta vykti?

Dykuma ne aprašoma, ją išgyvenama. Būdami dykumoje, žmonės ne tik paklūsta ir prisitaiko prie gamtos ritmo, bet užsigrūdina fiziškai ir praturtėja dvasiškai.

Apsilankyti “Taragalte” festivalyje rekomenduoju visiems, ištroškusiems netradicinių potyrių ir nepamirštamų įspūdžių. Pats Marokas yra kaip saldainių dežutė, kurioje kiekvienas saldainis turi skirtingą įdarą. Kaip žaidimas rusiška rulete, arba tiesiog skonio-kvapų-vaizdų užtaisas. Pati savaime, nors ir ilga, kelionė į M’hamid yra įspūdinga: snieguoti Atlaso kalnai, dykvietėse išsibarsčiusios gyvenvietes, nederlinguose kalno šlaituose įsikūrę Kasbahs (senieji  berberų kaimai), galiausiai Draa upės slėnis su palmių giraitėmis.

Festivalis nesuteiks jokio malonumo tiems, kam didžiausia kančia yra dušas apsiliejant šaltu vandeniu iš kibiro, kaitri saulė dieną, naktį spaudžiantis šaltis, nuo kurio neapsaugo net penki sluoksniai apkloto. Trumpiau tariant – tiems, kurie mieliau rinktųsi 5 žvaigždučių viešbutį, o ne žvelgtų į penkis milijardus žvaigdžių iš savo palapinės. Nepatiks ir tiems, kurie karštligiškai bandys iškratyti smėlį iš drabužių (tai beveik neįmanoma, patikėkite). Nepatiks jis ir tiems, kam ne prie širdies Juodosios Afrikos muzika, kitos kultūros,  ar kam tenykščių žmonių šimtmečius puoselėjamos tradicijos atrodo kaip pasenęs reliktas.

Kaip apibūdinčiau savo patirtį? Spalvingi žmonės, nuoširdus svetingumas, puiki muzika ir pokalbiai, turtinga dykumos tyla ir didžiulis naktinis dangus.

Apsvarsčius visus “už” ir “prieš” galbūt dabar, planuojant savo festivalių kalendorių, vertėtų nepamiršti ir žiemą vykstančių renginių? O taip pat nepabijoti iškeliauti už Europos ribų. Jeigu keliausite į Maroką, planuodami iš anksto išleisite ne tiek ir daugiau, negu vykdami į festivalį Lietuvoje.

Už straipsnį dėkojame: Julia Gielwanowska
Nuotraukos: Carlos Perez Marin, Peter Vlam, Julia Gielwanowska
Viewing all 381 articles
Browse latest View live